Xiaomi Şirketi 2021 Yılının İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

Merkezinde Objelerin İnterneti (“IoT”) platformu ile birbirine bağlı akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar bulunan bir internet şirketi olan Xiaomi Corporation (“Xiaomi” yahut “Grup”; Pay Senedi Kodu: 1810), 31 Mart 2021 tarihinde sona eren 2021 yılının birinci üç ayını içeren denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı.

Xiaomi’nin 2021 yılının birinci çeyreğindeki toplam geliri ve düzeltilmiş net kârı pazar beklentilerinin üzerinde çıktı. Xiaomi’nin toplam geliri bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %54,7 artış göstererek 76,9 milyar RMB’ye ulaştı. Düzeltilmiş net kârı ise piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %163,8 artarak 6,1 milyar RMB oldu.

2021 Yılının Birinci Çeyreğinde Öne Çıkan Sayılar:

  • Toplam gelir, yıllık %54,7 artışla 76,9 milyar RMB’ye ulaştı
  • Brüt kâr, yıllık %87,4 artışla 14,2 milyar RMB oldu.
  • IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık %163,8 artışla 6,1 milyar RMB’ye yükseldi.

Xiaomi Corporation sözcüsü mevzuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “2021’in birinci çeyreğinde, hem toplam gelirimiz hem de düzeltilmiş net kârımız rekor düzeylere ulaştı. Bu, iş modelimizin sağlamlığını ve stratejilerimizin faal bir biçimde uygulandığını gösteriyor. Akıllı telefon satışlarında elde ettiğimiz güçlü büyüme, dünya genelinde kullanıcı sayımızın daima artmasını ve genişlemesini sağladı. AIoT platformumuz, dünya genelinde büyümesini sürdürdü. Mevcut iş kollarımızdaki güçlü büyümenin yanı sıra, yeni fırsatları keşfetmeye ve iş ufkumuzu genişletmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz mart ayında yeni marka kimliğimizi ve akıllı elektrikli araba alanına resmen girdiğimizi açıkladık. Şirketimiz için önümüzdeki 10 yılda parlak bir gelecek sağlayacak heyecan verici bir seyahate başladık.”

Üç Aylık Performans Değerlendirmesi

Xiaomi, premium akıllı telefon pazarındaki rekabet gücünü artırmaya devam ederken, dünya genelinde akıllı telefon satışlarında birinci üç sıradaki yerini korudu

2021’in birinci çeyreğinde, Xiaomi’nin akıllı telefon iş kolu değerli ölçüde büyümeye devam etti. Akıllı telefon satışlarından elde edilen gelir, yıllık %69,8 artışla 51,5 milyar RMB’ye yükseldi. Bu periyotta dünya genelindeki akıllı telefon satışları 49,4 milyon adede ulaşırken, bu iş kolundaki brüt kâr marjı %12,9 oldu. Canalys’e nazaran Küme, %14,1’lik bir pazar hissesiyle birinci çeyrekte akıllı telefon satışları açısından dünya genelinde 3. sırada yer aldı.

Xiaomi, birebir vakitte Çin akıllı telefon pazarındaki yükselişini sürdürdü. Canalys’e nazaran Xiaomi, 2021’in birinci çeyreğinde %14,6 pazar hissesiyle 4. sıraya yükseldi. Küme, çevrimiçi kanallardaki pazar pozisyonunu daha da güçlendirdi. Üçüncü taraf bilgilerine nazaran, 2020 yılının birinci çeyreğinde %18,5 olan Çin’deki çevrimiçi akıllı telefon pazar hissesi 2021’in birinci çeyreğinde %38’e yükseldi. Xiaomi, Çin’de çevrimdışı perakende pazarındaki varlığını da güçlendirdi. Şirketin 30 Nisan 2021 prestijiyle perakende mağaza sayısı 31 Aralık 2020’ye nazaran 2.300’ün üzerinde artarak toplamda 5.500’ü geçti.

Giderek zenginleşen premium eser portföyü, Xiaomi’nin premium akıllı telefon pazarındaki güçlü büyümesinin temelini oluşturdu. Yılın birinci çeyreğinde perakende satış fiyatı Çin’de 3.000 RMB ve yurtdışı pazarlarda 300 Euro yahut üzeri olan akıllı telefon satışları 4 milyon adedi aştı. Buna ek olarak üçüncü taraf datalarına nazaran, Xiaomi’nin Çin’de 4.000 – 6.000 RBM fiyat aralığındaki akıllı telefonlarda 2020 yılının birinci çeyreğinde %5,5 olan pazar hissesi, 2021 yılının birinci çeyreğinde %16,1’e yükseldi.

“Smartphone × AIoT” stratejisiyle harika bir performans sergiledi

Grubun “Smartphone × AIoT” temel stratejisi 2021’in birinci çeyreğinde de harikulâde performansının temelini oluşturmaya devam etti. IoT ve ömür biçimi eserleri segmenti gelirleri yıllık %40,5 artışla 18,2 milyar RMB’ye yükseldi ve çok güçlü bir performans sergiledi.

Xiaomi’nin 2021’in birinci çeyreğindeki Akıllı TV satışları 2,6 milyon adede ulaştı. All View Cloud’a (“AVC”) nazaran birinci çeyrekte Küme, Çin’deki TV satışlarında art geriye 9 çeyrektir 1. sırada, global olarak ise birinci beş ortasında yer almaya devam etti. Ayrıyeten, pazarda Xiaomi’nin büyük ekranlı akıllı TV’lerine olan ilgi artmaya devam etti. AVC’ye nazaran Xiaomi ve Redmi TV’lerin perakende satış hacmi Çin’de bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran %160 artarak %29,0’a ulaştı. Şirket, 70 inç TV pazarında perakende satış hacmine nazaran birinci sırada yer almaya devam etti.

Grubun IoT ve hayat biçimi eser segmentinin yurtdışı pazarlardaki süratli büyümesi devam etti. Yurt dışı pazarlarda IoT ve ömür biçimi eserlerinden elde edilen gelir, birinci çeyrekte yıllık %81,1 artış gösterdi. Şirketin elektrikli scooter, hava temizleyici, Mi Box ve öbür eserleri popülerliğini korudu.

Xiaomi, AIoT platformunu büyütmeye devam etti. 31 Mart 2021 prestijiyle Xiaomi’nin IoT (Nesnelerin İnterneti) platformundaki bağlı IoT aygıt sayısı (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) yaklaşık 351,1 milyon adete ulaştı. Ayrıyeten şirketin IoT platformuna (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bağlı beş yahut daha fazla aygıta sahip kullanıcı sayısı ise yıllık %48,9 artarak 6,8 milyona ulaştı. 2021 yılının mart ayında AI Assistant aylık faal kullanıcı sayısı 93 milyona ulaştı. Mi Home App aylık kullanıcı sayısı ise yıllık %22,8 artışla 49,2 milyona ulaştı.

İnternet kullanıcı sayısı artmaya devam ederken şirketin reklam gelirleri yılın birinci üç ayında rekor düzeye ulaştı.

Grubun internet hizmetleri segmentinden elde ettiği gelir 2021 yılının birinci çeyreğinde yıllık yüzde 11,4 artarak 6,6 milyar RMB oldu. İnternet hizmetleri segmentinde brüt kâr marjı birinci çeyrekte %72,4 oldu. Yılın birinci çeyreğinde reklamlardan elde edilen gelir yıllık %46,3 artış göstererek 3,9 milyar RMB’ye ulaştı.

Şirketin dünya genelindeki kullanıcı sayısı süratle artmaya devam etti. 2021 yılının mart ayında MIUI aylık faal kullanıcı sayısı yıllık %28 artarak 425,3 milyona yükseldi. Çin’deki aylık faal kullanıcı sayısı ise yıllık %6,4 artışla 118,6 milyona ulaştı. 2020 yılının aralık ayından bu yana kullanıcı sayısı 7,7 milyon arttı.  TV internet hizmet tekliflerinin genişletilmesiyle Akıllı TV ve Mi Box aylık kullanıcı sayısı yıllık %34’ün üzerinde bir artış gösterdi. Abone sayısının süratle artmasıyla fiyatlı TV internet hizmeti abone sayısı yıllık %8,2 artarak 31 Mart 2021 prestijiyle 4,7 milyona ulaştı.

Yurtdışı internet hizmetleri geliri, yıllık %50 artış göstererek 0,9 milyar RMB’ye ulaştı. MIUI aylık etkin kullanıcı sayısı Batı Avrupa’da yıllık 95,5 arttı ve internet kullanıcı tabanı değerli yurtdışı pazarlarda büyümeye devam etti. Küme ileriye dönük olarak, yurtdışında verilen internet hizmetlerini daha da çeşitlendirerek yurtdışı internet hizmetleri kolunda büyümeyi ve kullanıcı tecrübesini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Xiaomi, Avrupa pazarındaki büyüme ivmesini sürdürüyor

2021 yılının birinci çeyreğinde, Xiaomi’nin yurtdışı pazarlardan elde ettiği gelir yıllık %50,6 artışla 37,4 milyar RMB’ye ulaştı. Canalys’e nazaran Xiaomi birinci çeyrekte pazar hissesi olarak akıllı telefon satışları açısından dünya genelinde 62 ülke ve bölgede birinci beşte, 12 ülke ve bölgede ise birinci sırada yer aldı.

Xiaomi, kilit pazarlarda rekabetçi pozisyonunu daha da geliştirdi. Canalys’e nazaran Xiaomi, 2021 yılının birinci çeyreğinde akıllı telefon satışlarındaki yıllık %85,1 artışla %22,7 pazar hissesini korudu ve Avrupa’da birinci kere birinci iki akıllı telefon üreticisi ortasında yer aldı.

Ayrıca şirket, akıllı telefon satışlarında yıllık %81,8 artışla %32,5 pazar hissesine ulaştığı Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde art geriye iki çeyrekte 1. sırada yer aldı. Xiaomi ayrıyeten %32,1 pazar hissesi ile Rusya’da birinci defa 1. sırada yer aldı.

Akıllı telefon satışlarında yıllık %89,3’lük artışla pazar hissesi %16,6’ya yükselen şirket Batı Avrupa’da birinci 3 sıradaki yerini korudu. Küme, %35,1 pazar hissesiyle art geriye 5 çeyrektir İspanya’da 1 numara olmaya devam etti. Xiaomi’nin pazardaki pozisyonu İtalya’da 2. sıraya yükselirken Almanya ve Fransa’da 3. sıradaki yerini korudu. İngiltere’de ise birinci sefer birinci 5 ortasında yer aldı. Xiaomi, akıllı telefon satışlarında %28,3 pazar hissesine sahip olduğu Hindistan’da 14 çeyrektir 1. sıradaki yerini müdafaaya devam etti.

Grup, yeni pazarlarda da güçlü büyümesini sürdürdü. Canalys’e nazaran, Latin Amerika’da akıllı telefon satışları yıllık %161,7 artarak %11,5 pazar hissesine ulaşan şirket 3. sıraya yükseldi. Akıllı telefon satışları yüzde 87,8 artan şirket, Orta Doğu bölgesinde 3. sırada yer aldı. Afrika’da akıllı telefon satışlarındaki yıllık %191 artışla 4. sırada yer aldı.

Xiaomi, 31 Mart 2021 prestijiyle işbirliği yapılan GSM operatörü sayısı (bağlı kuruluşlar dahil) dünya genelinde 150’nin üzerine çıktı.

Teknoloji alanındaki inovasyonlar daha uygun bir ömrün temel taşını oluşturuyor

Xiaomi’nin en son teknoloji ve inovasyonlara yönelik arayışı, Kümenin gelişiminin ve büyümesinin temelini oluşturuyor. Kümenin 2021 yılının birinci çeyreğinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri harcamaları yıllık %61 artışla 3 milyar RMB’ye ulaştı. Küme, eserlerine daha fazla dayanıklılık, üstün süratli şarj yetenekleri ve daha yüksek performans kazandırdı. Bu inovasyonlar, şirketin teknolojik yeniliklerin hudutlarını genişletmeye yönelik eforlarının kıymetli bir delili olarak öne çıkıyor.  Grup, ileriye dönük olarak Ar-Ge yatırımlarını artırmaya, akıllı üretimin yanı sıra ana teknolojilerdeki inovasyonları durmaksızın takip etmeyi ve tahlillerinde en son teknolojileri kullanmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir