Xbox’tan stüdyo satın alımları hakkında açıklama!

Xbox, oyun dünyasına taraf vermeye devam ediyor. Bilhassa yeni jenerasyonda başarılı işlere imza atan firma, durumdan mutlu üzere gözüküyor. Kimi oyun stüdyolarını satın alarak, kendi platformlarını kuvvetlendirmek isteyen Xbox cephesi, planların aksamayacağını duyurdu.

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Phil Spencer, her şeyi oyun dünyasının uygunluğu için yaptıklarını belirtti. Ayrıyeten Spencer, satın alımların rastgele olduğuna dair ortaya atılan yorumlara da katılmadığını aktardı.

Phil Spencer, stüdyo satın alımlarını savundu!

IGN’e konuşan Xbox yöneticisi, sıfırdan oyun stüdyosu açmanın epeyce riskli bir iş olacağını savundu. Ayrıyeten Phil Spencer, risk alınarak büyüyen bir stüdyonun ileride satılmamasını dar görüşlülük olarak kıymetlendiriyor. Firmaların yarattıkları sistemin bedelinin farkında olmaları gerektiğini savunan yönetici kelamlarına şu formda devam etti:

“Tabi ki her firma stüdyosunu satmak zorunda değil. Lakin sıfırdan stüdyo kurmak günümüz sanayisinde epey sıradan. Bir birden fazla başarısız olacak yahut küçük işletme olarak kalacak. Bu yalnızca oyun dünyası sonlu bir husus değil. Lakin bir biçimde başarılı olan firmaların, kıymetlerinin farkında olmaları gerek. Satış olup olmasın, gerçek bedeline ulaşan her stüdyoyu tebrik edeceğim.”

Microsoft, stüdyo almaya devam edecek!

Bilhassa Bethesda‘nın Microsoft‘un eline geçmesi ile oyun dünyasında neredeyse yer yerinden oynamıştı. Mevzuyla alakalı geçtiğimiz sene açıklama yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella, firmanın satın alımlarının daha bitmediğini belirtmişti. Hatta kimi Japon geliştiricilerini listeye eklediği argüman edilen firmanın, bu hususta adım atmadığı sonradan ortaya çıktı. Phil Spencer argümanları şahsen yalanladı. Yönetici, Microsoft‘un “öylesine” alışveriş yapmadığını açıkladı.

Yakın vakitte Hideo Kojima ile anlaştığı ortaya atılan Xbox cephesi, oyun dünyasında kendi ekosistemini büyütmek istiyor. Savlı firmalar ve isimlerle ismi anılan şirketin her atılımı oyuncular tarafından da memnuniyetle karşılanıyor. Çünkü her oyununu Xbox Game Pass üzere sistemlere dahil eden ve bir nevi ekstra para ödetmeyen Microsoft, oyuncuların sevgilisi olmuş durumda.

Bakalım firmanın bir sonraki durağı hangi oyun geliştiricisi olacak? Sizlerde bu husustaki iddialarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir