Windows 11 Oyunculara Yönelik Bir Sistem!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz hafta düzenlediği bir aktiflikte tanıttığı Windows 11 ile ilgili yeni açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Bu bağlamda, son olarak dünya genelinde giderek yayılan oyuntutkusu hakkında birtakım açıklamalarda bulunan şirket, Windows 11’in oyuncular için yapıldığını tabir ediyor. Elbette şirket bunu, Windows 11’in sahip olduğu birtakım özelliklere dayanarak söylüyor.

Microsoft, Windows 11 tanıtım etkinliğinde oyun performansının nasıl olacağını aslında göstermişti. Bunun üzerine resmi internet sitesinde bir blog gönderisi yayınlayan şirket, Windows 11’in sahip olacağı 3 özelliğin, oyuncular için çok değerli olduğunu açıklamıştı. Bu özellikler, AutoHDR, DirectStorage ve Xbox Game Pass entegrasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Pekala Windows 11’in bu özellikleri, kullanıcılara neler vadediyor?

AutoHDR özelliği ile manzara kalitesi artırılacak

Windows 11’in sahip olduğu AutoHDR özelliği, oyunlardaki manzara kalitesini çok önemli ölçüde artıracak. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, bu özellik sayesinde ekstra derinlik, daha düzgün parlaklık ve renklerin daha canlı oluşturulması sağlanacak. DirectX 11 ve üzeri sistemlerde kullanılabilir olacak özellik, SDR imajları HDR haline getirerek, oyuncular için daha etkileyici bir tecrübe sunacak.

DirectStorage ile darboğaz sorunu tarih olacak

Windows 11’in DirectStorage özelliği, yeni kuşak konsollarla karşımıza çıkan yeni bir teknoloji. NVMe SSD ya da tabanlı sistemlerde kullanılabilecek özellik, oyundaki dataları direkt GPU’ya aktarırken SSD’nin tüm gücünü kullanabiliyor. Böylece CPU’lar, mevcut durumdakine kıyasla pasif duruma gelmiş oluyor. Bu da oyuncuların en büyük sorunlarından bir tanesi olan darboğaz sıkıntısını ortadan kaldırıyor.

Windows 11’deki yerleşik yazılımlardan bir tanesi, Xbox Game Pass entegrasyonu olacak. Microsoft, bu özellik sayesinde kullanıcıların çarçabuk oyunlara erişebileceklerini tabir ediyor. Öte yandan bir kullanıcı, şayet Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine sahipse, Xbox Cloud Gaming’e direkt ulaşabilecek. Böylece Xbox Series X/S için geliştirilmiş olan neredeyse her oyun, Windows 11 üzerinden rahatlıkla oynanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir