WD ve Seagate Chia İçin Üretimi Hızlandırdı

Sabit disklere olan talep, Chia Coin çiftçiliği nedeniyle son vakitlerde fırladı. Bu da HDD stok sorunlarına neden oldu ve perakende fiyatları rekor düzeylere ulaşıyor. Seagate ve Western Digital, sabit disklere olan talebi karşılamak gayesiyle, yüksek kapasiteli HDD’lerinin üretimini hızlandırıyor. Bu vakit alan bir süreç. Bununla birlikte, hiçbir şirketin yakın vadede üretim kapasitelerini artırmak için acil bir planı yoktu. Yani Chia çılgınlığı devam ederse, depolama ünitesindeki kıtlıklar bir mühlet daha devam edecek.

Hard disk üreticileri, şoförlerin büyük çoğunluğunu uzun vadeli muahedeler kapsamında büyük müşterilere satıyor. Seagate, HDD üretiminin %30’unu distribütörler ve perakendeciler aracılığıyla satarken, Western Digital ise %40’ını dağıtım kanallarını kullanarak sağlıyor.

Seagate ve Western Digital, SSD’lerin tanınan hale gelmesinden sonra, son yıllarda HDD üretim kapasitesini azaltmıştı. Olağan koşullarda mevcut üretim kapasitesi bile piyasanın istediği talebi karşılamaya yetiyordu. Lakin mevcut sabit disk taleplerini karşılamak için her iki HDD üreticisi de, üretimi artırmayı planlıyor.

Son olarak, her iki şirketin de Chia çiftçiliğinden gelen talebi karşılamak için yeni bir fabrika yahut üretim sınırı inşa etmek üzere bir planı olmadığını belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir