VRAM nedir? GDDR6X Ne Getirecek?

Nvidia’nın Ampere mimarisi ile birlikte hayatımıza giren teknolojilerden birisi de GDDR6X görüntü bellek teknolojisi oldu. Nvidia’nın en süratli grafik belleği olduğunu belirttiği GDDR6X teknolojisine geçmeden RAM ve görüntü RAM nedir kısaca değinelim.

RAM nedir?

RAM olarak bildiğimiz rastgele erişim belleği bugün bilgisayar sistemlerinin can damarı durumunda. Kısa periyodik bellek olarak da tanılayabileceğimiz RAM, bilgisayarın muhtaçlık duyacağı tüm bilgileri süreksiz olarak depolayan ve erişim sağlayan çok süratli bir bellek çeşididir.

Ayrıca Bkz.”Days Gone müellifi: “Eğer bir oyunun devamının gelmesini istiyorsanız onu indirimsiz fiyattan satın alın””

Bilgisayarın gereksinim duyacağı bu bilgiler daima olarak değiştiği ve formlandığı için hard disklerde saklamak; her seferinde tekrar bilgiyi açmak üzere çok uzun süreçler gerektirebilirdi. RAM bellekler güç kesildiğinde üzerindeki bilgiyi de sildikleri için genelde GB düzeyinde kapasiteler kâfi oluyor. Günümüzde sıkça tek bir döngüde iki süreç yaparak daha yüksek bant genişlikleri sunan DDR RAM bellekler tercih ediliyor.

VRAM teknolojisi

Grafik teknolojileri işin içine girdiğinde ise değişik bir kıssa ortaya çıkıyor çünkü tek portlu DRAM teknolojisi kâfi suratları sunamıyordu ve yeniliğe gereksinim vardı. 1980 yılında IBM araştırmacıları gereken yeniliği ortaya çıkardı.

1985 yılında patenti alınan bu yeni teknoloji Görüntü RAM olarak tanımlandı ve 1986 yılında IBM tarafından RT PC sistemlerindeki yüksek çözünürlüklü grafik adaptörlerinde kullanıldı. Yüksek data transfer suratları, düşük maliyet ve yüksek çözünürlük ile yeni bir ihtilalin başlangıcı oldu.

Video RAM teknolojisi grafik işlemcisinin gereksinimi olan dokular, ışıklandırma üzere tüm dataları üzerinde fiyat ve çok süratli bir biçimde işleyerek monitöre göndermesini sağlar. İki çıkış pini kullanan görüntü bellekler bu sayede simültane olarak datayı işleyebilir.

GDDR6X farkı

Ekran kartlarında grafik ünitesinin erişimi için GDDR bellekler kullanılıyor. Ampere mimarisi ile bu teknolojinin en yeterlisi olan GDDR6X görüntü bellek teknolojisini görmeye başladık. Micron imzasını taşıyan GDDR6X bellekler sayesinde RTX 3090, RTX 3080 Ti ve RTX 3080 yüksek tazeleme suratında oyun tecrübesi sunabiliyor.

RTX 3090’da 1 TB/s’lik bant genişliğine ulaşılmasında ise Micron mühendislerinin 2006 yılından bu yana harcadığı mesailerin ve 46 patent müracaatının sonucunda geliştirdiği teknik yatıyor. O denli ki şimdiye kadarki GDDR belleklerinde bir seferde sırf 1-bit boyutunda data taşınabiliyordu. Micron’un çok katmanlı sinyalizasyon usulü sayesinde ise birebir anda 2-bit data taşınarak sıradan GDDR belleklerindeki her döngüde 64 GB/s transfer hududu aşılabilmiş. 84 GB/s’ye yükselen transfer suratı 19 Gbps’lik yüksek frekansla da buluşunda 1 TB/s sürat elde edilmiş.

Ek olarak süreç başına gereken güç tüketiminin de güzelleştirildiği GDDR6X bellekleri muhtaçlığa nazaran performans ya da güç tüketimine yönelik ölçeklenme konusunda da tezli. GDDR6X bellekler 19-21 Gbps ortasında frekanslarda vazife yapıyor.

Elbette GDDR6X bu işin sonu değil. Daha spesifik grafik teknolojileri ortaya çıktıkça GDDR6X de yetersiz kalacak. Önümüzdeki yıllarda GDDR7 ile devam eden daha pek çok görüntü bellek teknolojisi göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir