Uzaktan Çalışmada Sanal Asistanların Sunduğu 5 Yarar

Pandemi süreci yalnızca tüketici davranışlarını değil çalışma kavramını da değiştiriyor. Google, Microsoft, Facebook, Apple, Twitter, Uber, American Express ve Airbnb üzere dev şirketlerin birbiri gerisine uzaktan çalışma siyasetlerini açıklamaları yeni periyodun işaretleri ortasında. Mercer’in Eylül 2020’de gerçekleştirdiği ‘Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Araştırması’na nazaran şirketlerin yüzde 54.9’u uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi planlıyor. Gartner’ın Çalışan Bağlılığını Güzelleştirme Anketi’ne göreyse 2023’e kadar uzaktan çalışanların sayısı üçte ikinin üzerine çıkacak ve 2024’e kadar, uzaktan çalışanların sayısı % 60’a yükselecek ve bu da otomasyona geçişte aciliyeti artıracak. 

Türkiye’de de binlerce çalışanı bulunan dev şirketlerin muhakkak kademelerde kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemine geçtikleri görülüyor. Öte yandan tatil aylarının gelmesiyle de uzaktan çalışan kişi sayısının artması öngörülüyor. Tüm bu gelişmeler şirketlerin uzaktan çalışma sistemlerini nasıl daha verimli hale getireceği sorularını da beraberinde getiriyor.Türkiye’nin başkan yapay zeka şirketi CBOT, sürecin uzaktan yönetilecek olmasının insan kaynakları idaresi ve bilgi sistemleri noktasında otomasyona ve yapay zeka üzere yenilikçi teknolojilere yatırımı da mecburî kılacağının altını çizerek özellikle İK ve ITsanal asistanlarının bu süreçlerde sunacağı 5 temel katkıyı sıralıyor; 

Vakitten tasarruf sağlayarak çalışanların üretkenliğini artıyor

Sanal asistanlar hem insan kaynakları çalışanlarının hem de servis alan şirket çalışanlarının vakitlerini daha faal kullanmalarına ve bunu kurum-çalışan ortasında direkt, süratli bir bağlantı ortamı yaratarak, bilgiyi her vakit şeffaf ve ulaşılabilir kılarak yapıyor. Sanal asistanlar kolay ve tekrarlanan işleri insanlardan çok daha süratli, çok daha yanılgısız ve çok daha verimli formda yapabiliyor. CBOT’un İK alanında geliştirdiği sanal asistanları; kurum içi finansman, mesai süreci (giriş/takip), uzaktan çalışma süreci, bordro süreci, sıhhat sigortası ve BES, avans süreci, müsaade talebi girişi/onayı, devamsızlık, misyon ve maluliyet tazminatı süreci, istirahat süreci, işe alım, yeni işe başlayan süreçleri (onboarding), işten ayrılma, özlük bilgileri, muhaberat, seyahat masraf girişi, toplantı odası bulma, servis bulma, telefon rehberi, vize müracaat süreci, güvenlik/iş güvenliği ve teklif sistemi üzere çok sayıda süreci yaparak İK profesyonellerine kıymetli vakit tasarrufu sunabiliyor. Böylelikle İK çalışanları kolay soruları cevaplamak yerine daha karmaşık ve yüksek katma pahalı işlere odaklanıp daha yüksek bir iş tatmini yaşayabiliyor. Öte yandan sanal asistanlar uzaktan çalışma sırasında operasyonel verimliliğin arttırılması için de kıymetli bir rol üstleniyor.  

Çalışanlar için IT yardım masası tecrübesini geliştiriyor 

Uzaktan çalışmaya bağlı gerilimi hafifletmeye yardımcı oluyor

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışma tarzı birçok insan için tek seçenek haline geldi. Bu süreçlerde şirketteki bilgilere erişim, IT ve İK sıkıntılarının tahlili çalışanlarda kıymetli bir gerilim kaynağı haline gelirken sanal asistanların 7/24 dayanak ve depolanmış bilgilere daha kolay erişim sağlamaları meskenden çalışmaya bağlı gerilimi hafifletmeye yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, otomasyon seçenekleri, iştirak yahut vakit çizelgesi raporlaması üzere süreçlere yardımcı olan sanal asistanlar çalışanların iş planını ve iş sürekliliğini hakikat uygulamalarına dayanak olarak verimli bir biçimde çalışmalarını sürdürmelerini sağlıyor. Öte yandan sanal asistanlar çoklu kanallara yayılmış bilgilere erişmekte zorlanan çalışanların da yardımına yetişebiliyor. Böylelikle çalışanlar işlerini muvaffakiyetle tamamlayabilmek için muhtaçlık duydukları dokümanlara ve bilgilere sanal asistanlar sayesinde kolay kolay ulaşarak başarısızlığın vereceği gerilimden uzaklaşabiliyorlar. 

Kurumiçi irtibatta maliyetleri azaltıyor

İK ve İT sanal asistanları genel olarak şirketlerde kurumiçi irtibat için harcanan maliyetleri azaltabiliyor. Genel ve çalışana özel sorgulara yardımcı olan İK işçilerinin harcadığı vakitten tasarruf etmeleri maliyetlere de olumlu yansıyabiliyor. Öte yandan işe alım süreçlerindeki tekrarlayan işlerin de sanal asistanlarla konsolide edilmesi İK yardım masası maliyetlerini düşürebiliyor. Son olarak, şirket bilgi tabanına daha uygun erişim, İK işçisinin eskisinden daha verimli ve gerçek çalışmasını sağlayarak operasyonel maliyetleri düşürebiliyor


İşe Alım Süreçlerini kolaylaştırıyor

Birden fazla kurum için işe alım süreçleri hayli vakit alabiliyor ve pek çok ek işi beraberinde getirdiği için İK çalışanlarının daha fazla efor sarf etmelerine neden olabiliyor. Özgeçmiş toplama, başvuranları seçme, başvuran sorgularını yanıtlama ve başvuranın çeşidi hakkında pahalı bilgiler edinme üzere mevzular İK çalışanlarının değerli bir iş yükü olarak karşımıza çıkıyor. Uzaktan çalışma periyotlarında ise bu durum çalışanlar için daha da kuvvetli ve vakit kaybettiren bir hale geliyor. Sanal asistanlar kolay ve tekrarlayan özelliklere sahip bu süreçlerde konumlanarak İK çalışanlarının daha karmaşık ve bedel katan çalış orta yoğunlaşmalarını sağlıyor. İşe alım sürecinde konumlanan bir sanal asistan başvuranların sorularını yanıtlayabilirken, uygulamaları sıralamaya ve depolamaya yardımcı olabilir ve bu gerekli bilgileri tasnifleyebiliyor. Bu, müracaat sahiplerinden ve İK grubundan daha yüksek memnuniyet düzeylerine yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir