Uçaklar Çok Daha Sessiz Çalışabilecek

Bir havaalanının yakınında yaşıyorsanız yahut sık uçan biriyseniz, günümüz uçaklarının ağır uğultusuna yabancı değilsinizdir. Türbinler süratle harekete geçer ve çok ısınmış havayı egzozdan geçmeye zorlarken, yakındakiler 140 desibele kadar yüksek sesler duyulabilir. Ve bu durum, işitme hasarını önlemek ismine hava şovlarını ziyaret ederken gürültü azaltan kulaklıkları bir gereklilik haline getirir.

Bununla birlikte, Bath’s Materials and Structures Center (MAST) araştırmacıları, uçak gürültüsünü büyük bir farkla azaltabilen ultra hafif yeni bir gereç oluşturarak uçak gürültüsünü azaltmada bir atılım yaptıklarına inanıyorlar. Yeni gereç bir grafen oksit/polivinil alkol aerojel (en yaygın olarak yapıştırıcıda bulunan bir polimerle karıştırılmış 2 boyutlu bir ultra hafif grafen kafesi) ve uçağa neredeyse hiç tartı eklemeden büyük ölçüde sesi emebiliyor. Aerojelin yolcu jetlerine eklenmesi, etraftaki alanlardan gelen gürültü şikayetlerini azaltırken yolcu konforunu büyük ölçüde güzelleştirebilir.

Profesör Michele Meo yaptığı açıklamada, “bunun çeşitli biçimlerde uygulanabilecek çok heyecan verici bir materyal olduğu kesin – başlangıçta havacılıkta, lakin potansiyel olarak otomotiv ve deniz nakliyeciliği üzere öteki birçok alanda, ayrıyeten binalar ve inşaatta” diyor.

Ağırlığı düşük tutarken bu kadar yüksek ses yalıtım özellikleri vermek için araştırmacılar, daha sonra bir petek iskele yapısına gömülen grafen bazlı bir aerojel oluşturdular. Aerojel gözeneklidir ve bu özelliği, gelen dalgalar gözenekli duvarlarla çarpışarak sürtünmeye neden olarak sesten termal güce güç transferi yoluyla sesi yaymasını sağlar. Gözenekli gereçler sesi dağıtmada inanılmaz derecede tesirli olsalar da, performans ve havacılık ortamlarında kullanılmak için çoklukla çok hacimli ve ağırdırlar. Son derece hafif olan gözenekli bir aerojel kullanmak, araştırmacıların bu inanılmaz gürültüyü azaltma yeteneğine erişmelerine, lakin yalıtımın yükünü büyük ölçüde azaltmalarına imkan tanır.

Yapılan testlerde, aerojel, araştırmacılara nazaran, bir jet motorunun gürültüsünü “bir saç kurutma makinesininkine daha yakın” olacak biçimde, gürültüyü 15.8 desibel azaltabildi.

Daha sakin bir dünya yaratmakla yetinmeyen araştırmacılar, artık malzemeyi ısı dağılımı da sunabilmesi için daha da güzelleştirmenin yollarını arıyorlar. 18 ay içinde kullanıma girebileceğine inanıyorlar. Alışılmış ki havacılıkta kullanılabilecek kadar güçlü ve yangın geciktirici olduğundan emin olmak için sıkı güvenlik testlerinin ardından…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir