Telefonlarda Yeni Ekran Tercihi LTPO Olabilir

Amiral gemisi akıllı telefonların geleceği olarak da nitelendirilen LTPO ekranlar, aslında bir müddettir piyasada kullanılıyor. Samsung Galaxy S21 Ultra, Android işletim sistemine sahip birinci LTPO ekranlı telefon olarak tanıtılmışken, Oppo Find X3 Pro ve OnePlus 9 Pro modeli de bu ekran teknolojisini kullanıyor. Akıllı telefon üreticilerin gelecek planlarında bu ekran teknolojisinden daha fazla yararlanma planı var. iPhone 13 Pro ve Samsung Galaxy S22 Ultra üzere amiral gemilerinde daha gelişmiş LTPO ekranları göreceğiz.

LTPO ekran nedir?

Bu yeni kuşak ekran teknolojiyle ilgili bugüne kadar çok fazla ayrıntı paylaşılmamıştı. LTPO olarak yer alsa da, ana panel olan OLED’in gölgesinde kalan bu yeni teknoloji, aslında son vakitlerde sıkça gördüğümüz yüksek tazeleme suratına sahip ekranlarda kendini gösteriyor.

LTPO ekranlar, Hibrit Oksit ve Polikristalin silikon temeline dayanıyor ve yüksek tazeleme suratı üretebiliyor. Fakat buna rağmen güç verimliliğini yüksek tutmak için tasarlanan bu ekran teknolojisi, bu sayede 120Hz ve üzeri tazeleme suratlarında, pil tüketimini minimize ediyor.

Samsung, 2021 yılında LTPO üretiminin hükümdarı olarak tanımlanırken, Apple’ın da bu yıl iPhone 13’lere bu ekran teknolojisini uygulaması bekleniyor. Apple’ın 110 milyon LTPO ekran üreteceği tez edilenler ortasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir