Telefon pil ömrünü uzatmak için 10 yol

Akıllı telefonlar hayatımızın değerli bir kısmını oluşturuyor. Teknolojinin cebimizde toplandığı telefonların şarjı bittiğinde teknolojik nimetlerden uzak kalıyoruz. Teknolojiyle bu kadar iç içe olduğumuz bir periyotta bu hiç de düzgün değil. Batarya performansından şad olmayanlar için hazırladığımız telefon pil ömrü uzatma rehberinde yapmanız gerekenleri sıraladık.

Telefon pil ömrü uzatma nasıl yapılır?

Telefonunuzun batarya kapasitesi kadar, bu kapasiteden ne kadarını harcadığı da büyük kıymet taşır. Örneğin 4000 mAh kapasitede bataryalı bir telefonunuz varsa, dört saatlik kullanımdan sonra şarjı bitiyorsa bunun pek çok nedeni olabilir. Sorunu teşhis etmek ve çözmek için şu adımları takip etmelisiniz:

Bataryanızın düzgün çalıştığından emin olun


Telefon bataryaları

Aygıtınızda her şey hakikat görünse bile yanlış daha derinlerde olabilir. Telefonunuz eskiyse bataryası da doğal olarak eski olacaktır. Akıllı telefonlardaki bataryalar ne kadar çok şarj edilirse o kadar çok ziyan görür. Bu yüzden her batarya kaçınılmaz olarak bir gün ömrünü dolduracaktır. Ekseriyetle iki yıldan sonra batarya performansında yüzde 20’lere varan bir düşüş yaşanır. Üst segment telefonlarda bu orandaki bir ziyan üç yılda da oluşabilir. Bu yüzden telefonunuz eskiyse yapmanız gereken birinci şey bataryayı değiştirmektir.

Şayet bir iPhone kullanıyorsanız aygıtınızın ayarlarındaki “Pil” kısmından pil sıhhatinin yüzde kaç olduğunu görebilirsiniz. Şayet yüzde 80’e gerilediyse bataryayı değişmek fark ettirecek kadar tesir yaratacaktır.

Telefon pil ömrü uzatma: Arkaplandaki uygulamaları kapatın


Telefon pil ömrü uzatma

Uygulamalar açıldığında, siz onu tam olarak kapatmadığınız sürece açık kalır. Bazen uygulamaları arkaplanda tutmaya muhtaçlık olabilir ama olmadığı durumlarda kesinlikle onları kapatın. Bu hem telefonunuzun performansını, hem de pil ömrünü artıracaktır.

Arkaplanda çalışanlarla savaşan uygulama: Greenify


Greenify

Play Store’daki Greenify uygulaması sizi uğraştırmadan daima açık kalarak arkaplandaki uygulamaları denetliyor. Bunu yaparken kendisi çok az güç tükettiği için sonuç ekseriyetle yeşil oluyor. Şayet telefonunuz rootluysa işiniz daha kolay, Greenify hep arkaplanda çalışmaya devam ederek arkaplan uygulamalarıyla savaşıyor. Rootlu değilse bile bu küçük uygulama işinizi görebilir.

Android için buradan indirebilirsiniz.

Telefonunuzu güncellemeden evvel iki sefer düşünün!


iOS sistem güncellemesi

Bazen yazılım güncellemeleri aygıtınıza süper özellikler kazansa da telefonunuz, üreticinin düşündüğünün tersine buna hazır olmayabilir. Yazılım güncellemeleri ile gelen yeni fonksiyonlar ve dizaynlar pil ömrünü eskisinden daha çok sömürebilir. Şimdiki kalmak uygun olsa da bilhassa eski bir telefon kullananlar, güncelleme yapmadan evvel güncellemeyi yapanlara pil performansı konusunda istişareli.

Telefon pil ömrü uzatma: GPS’in kapalı olduğundan emin olun


Telefon pil ömrü uzatma

Benim sıkça başvurduğum yollardan biri GPS’i kapatmak oluyor. Gün içinde farkında olmadan kimi uygulamalar GPS’i açıyor olabilir. Bu özellik olmadan çalışamadıkları için mecburen bu müsaadesi veriyoruz ancak kapatmayı unutuyoruz. GPS ya da Pozisyon, değerli derecede pil tüketiyor.

Konutta Wi-Fi, dışarda taşınabilir bilgi


Wi-Fi

Kimileriniz telefonun hem Wi-Fi, hem de taşınabilir data özelliğini açık tutuyor olabilir. Telefonunuzun birebir anda ikisinden birini kullanabilse de dışarı çıktığınızda Wi-Fi açık kalmaya devam eder. Birebir formda taşınabilir data de çoğumuzun muhtaçlığının olmadığı MMS’ler için Wi-Fi olsa dahi açık kalır. Bu yüzden iki temas çeşidinden tıpkı anda sırf birini kullanmak yeterli bir tahlil olabilir.

Ekran parlaklığı


Telefon pil ömrü uzatma

Birden fazla insan bu kritik ayarın ne kadar kıymetli olduğunu bilmiyor. Ekran parlaklığı, pil ömrüne çok önemli boyutta tesir eder. Ekran parlaklığını çok fazla yükseltmemek şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayacaktır. Üstelik ekran parlaklığını düşük tutmak, ekranınızda oluşabilecek ghost screen üzere problemlerin önüne geçecektir.

Kalitesiz şarj aletlerine güvenmeyin


Çakma şarj aletleri

Telefonunuz için kutudan çıkan şarj aletini ya da üreticinizin başka şarj aletlerini kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak bu türlü bir mecburilik olmadığı için “merdiven altı” diye tabir ettiğimiz kalitesiz eserleri almayın. Bu hem aygıtınızı yavaş ve verimsiz şarj eder, hem de batarya ömrünü olağandan fazla tesirler.

Telefonunuzu az şarj edin!


Telefon pil ömrü uzatma

Kulağa garip gelebilir ancak bu bilimsel bir gerçek. Akıllı telefonlardaki bataryalar ne kadar çok şarj edilirse o kadar çok aşınır. Yüzde 0’dan yüzde 100’e şarj etmek batarya ömründen bir döngü eksiltirken, yüzde 0’dan yüzde 80’e şarj etmek bunun çeyreğini eksiltir. Yüzde 80 sizin için kâfi değilse en azından yüzde 90’ı geçirmeyin. Bunu yapmak uzun vadeli bir tahlildir, bataryanızı yeni değiştirdiyseniz ya da yeni bir telefon aldıysanız bu rutine alışmaya çalışın. AccuBattery üzere uygulamalar bunun takibi için size yardımcı olur.

Telefon pil ömrü uzatma: Karanlık modu kullanın


Karanlık Mod

Son yıllarda uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarına karanlık mod eklemek için yarışa girdiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni AMOLED ekranların siyah pikselleri aydınlatmayarak güç tasarrufu sağlamasıdır. Bu hem daha gerçek siyahlar elde etmenizi, hem de pil tasarrufu sağlamanızı sağlar. Ancak bu sadece AMOLED ekranlar için geçerli bir formüldür.

Telefon pil ömrü uzatma adımları bu halde. Pekala siz telefonunuzun pil ömründen mutlu musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir