Süpersonik Uçak Teknolojisi Gelişmeye Devam Edecek

United Airlines, 2029 yılına kadar ticari kullanım için 50’ye kadar Boom Overture süpersonik jet satın alacağını duyurdu ve Concorde’un hizmet dışı bırakılmasından yaklaşık 20 yıl sonra süpersonik yolcu uçuşlarının geri dönüşünü müjdeledi.

Süpersonik uçaklar, New York’tan Londra’ya uçmak için gereken süreyi yedi saatten 3,5 saate indiriyor lakin bu cins uçaklardan, Concorde’un 2003’teki son uçuşunun akabinde vazgeçilmişti. Concorde, 2000 yılında yaşanan büyük kazanın sonrasında yüksek bilet fiyatları, yüksek yakıt tüketimi ve giderek artan bakım maliyetleri sebebiyle finansal olarak çalışamaz hale gelmişti.

Boom’un süpersonik uçağının başarılı olması için Concorde’un karşılaştığı meselelerin üstesinden gelmesi gerekecek.

Süpersonik uçuşlar, ses suratından daha süratli seyahat ettikleri için bu isimle anılırlar. Bu sürate ulaşmak için uçağın, sürtünmeyi azaltan verimli bir aerodinamik tasarım ve şok dalgalarının neden olduğu türbülansın üstesinden gelebilecek güçlü itme oluşturan motorları gerektiren ses bariyerini aşması gerekir.

Ses bariyerini aşmak Concorde’un en büyük dezavantajlarından biri olan ve son vakitlerde ehemmiyeti daha da artan çok jet yakıtı kullanımını gerektiriyor. Bu yüzden de Overture’un gelişiminin prototip basamağında olan Boom’un yakıt kullanımı alanında da iyileştirmelere odaklanacağı varsayım edilebilir.

Ayrıca ürettikleri gürültü nedeniyle süpersonik jetlerin kara üzerinde uçmasına müsaade verilmiyor. Lakin bu kısıtlamaların da yenilenen aerodinamik dizaynla kaldırılması mümkün olabilir. Örneğin, NASA’nın X-59 QueSST programı üzerine yaptığı araştırma, karadaki sonik patlamaları değerli ölçüde azaltabilecek optimize edilmiş uçak gövdesi biçimleri üretmeyi hedefliyor.

Doğru aerodinamik sistemlere ulaşmak, daha uygun itme-ağırlık oranları sağlamak için çağdaş, hafif kompozit gereçlerin kullanılması imkanını da oluşturabilir ve bu da kalkış anında gereken gücü azaltabilir.

Ayrıca Boom, uçağının yeşil özelliklerini de arttırıyor. Firma, süpersonik uçaklarında sürdürülebilir yakıtlar kullanmayı planlıyor lakin bu yakıtlar, şimdi büyük ölçeklerde bulunmadıklarından ötürü hayli değerli. Şu anda sürdürülebilir uçuş yakıtı kullanımı, toplam yakıt kullanımının %0,1’ini oluşturuyor. İddialar, bu tıp yakıtların ekonomik olarak uyun hale gelene kadar %1,4-%3,7 ortasında bir kullanıma ulaşacağı tarafında.

Boom, uçağı 2029’da fiyat ödeyen yolcuları taşımaya başladığında yakıt verimliliği problemlerinin üstesinden gelebileceği konusunda optimist gözüküyor. Tekrar de Boom’un koltuk başına 3.500£ fiyat etiketi öngörmesiyle bu fiyatların yüksek olacağı söylenebilir.

Başka bir deyişle Boom Overture da kendinden evvelki Concorde üzere lüks pazarı gaye alıyor. Firmanın muhtemelen yalnızca Boom’un sürdürülebilir bir uçak üreticisi olduğu savıyla kendisine çekebileceği şu anda özel jetle seyahat edenlerin uğrak yeri olması beklenen.

Bu yüzden, süpersonik yolcu jetleri on yılın sonunda gökyüzüne geri dönebilecek olsa da, çoğumuz onları deneyimlemeye en yakın olduğumuz vakit için hala uzun bir mühlet beklememiz gerekecek üzere gözüküyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir