Riot Games’ten yayıncıların en büyük problemini çözecek atılım

Oyun içeriği üretenlerin bir numaralı durağı Twitch yayıncılara telif konusunda katı kurallar uyguluyor. Canlı yayın esnasında müzik açanları dahi tespit edip ikaz gönderiyor ve telif ihlaline yol açacağına dair ihtarda bulunuyor. Yayıncıların adeta kabusu olan bu duruma şu ana kadarki en somut tahlil Riot Games tarafından geldi.

Kaliforniya merkezli oyun imal ve dağıtım şirketi, Twitch yayıncılarının korkusuzca görüntülerinde kullanabileceği müzik kütüphanesini erişime açtı.

Riot Games albümü 37 müziğe konut sahipliği yapıyor

Riot Games’in dayanağı, Chromonicci ve Junior State üzere sanatkarların da katkılarıyla toplamda 37 kesimlik enstrümantal beatlerden oluşan albüm Sessions: Vi ismiyle yayınlandı. Apple Music, Spotify ve YouTube’dan ulaşılabilen listedeki müziklerin telif hakları büsbütün fiyatsız. İçerik üreticiler rastgele bir ihlal korkusu olmadan yayınlarında kullanabilecekler.

Riot Games’in bu atılımı, Twitch yayıncılarını kıymetli ölçüde rahatlatacak. Geçen yıldan beri Twitch içerik üreticilere ağır baskılar uyguluyor, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) kuralları yeterince görüntülerin yayından kaldırılmasını istiyordu. Hatta sorunun farkında olan şirket şahsen kendi geliştirdiği Twitch Soundtrack listesiyle telifsiz onlarca müzik sunmuştu. Fakat bu stratejisind pek de başarılı olamadı.

Riot Games tarafından yayınlanan Sessions: Vi albümünde toplam 37 müzik yer alırken, bunların her biri 2 ile 3 dakika ortasında uzunluğa sahip.

Sizlerin bu husustaki fikirleri neler? Twitch yayıncılara bu kadar baskı uygulamakta haklı mı? Telif sorunu nasıl çözülebilir? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir