Radeon Software 21.4 Yayınlandı

2019 yılında RX 5700 XT‘nin çıkışıyla birlikte AMD Radeon Software içine Anti-Lag, Image Sharpening ve FidelityFX CAS üzere özellikler eklenmişti. 2019 sonunda ise yazılımın arayüzü değişmiş ve Radeon Boost üzere performansı artıran özellikler gelmişti. AMD bu müddet zarfında şoförde iyileştirmeler yapmaya devam etti ve  5700 XT’nin performansını Wolfenstein: Youngblood’da %23 oranında artırmayı başardı. Firma burada her ne kadar NVIDIA’nın RTX 2060 MUHTEŞEM modelinde yalnızca %6 kazanım elde ettiğini belirtse de olayın bir de optimizasyon boyutu var. Her ne kadar artan performans kullanıcıları sevindirse de birden fazla kişi için satın aldıkları andan itibaren optimize edilmiş bir şoför daha çok tercih sebebi.

AMD ile ilgili en çok eleştirdiğimiz noktalardan birisi de kartlarının gereğince kararlı olmaması. Burada şirketin en büyük iş ortaklarından biri olan Sapphire’in de hissesi büyük ama genel olarak AMD GPU’ya sahip ekran kartlarında siyah ekran mümkünlüğü çok daha yüksek. AMD de bu sorunun farkında olduğundan kusur raporlama ve çökme tespiti için yeni araçlar geliştirmiş. AMD Bug Report Tool, rastgele bir kusur olduğunda otomatik olarak açılıyor ve mümkün olduğunca fazla bilgi toplayıp sorunun geliştirici takıma iletilmesinde yardımcı oluyor.

Bir diğer özellik de AMD Crash Defender. Bu özellik sayesinde sistem muhtemel bir çökme tespit ettiğinde tekrar başlamanın önüne geçerek data kaybını önlemeyi amaçlıyor. Şirket buna ek olarak yeni şoförlerde artık kararlılığa daha değer verdiklerini ve RX 6000 serisinin de şimdiye kadarki en kararlı ekran kartı lansmanı olduğunu belirtiyor. Yeni topluluk forumlarının da kullanıcılara hizmet verdiğini ekliyorlar.

Crash Defender özelliği yalnızca Windows 10’da çalışmakta

Daha tepkisel bir oyun tecrübesi için giriş gecikmesinin azaltılması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Daha düşük gecikme, oyunu çok daha akıcı hissetmemizi sağlıyor. AMD de bunun için Radeon Anti-Lag, Radeon Boost ve FreeSync üzere teknolojiler sunuyor. Şirket burada Anti-Lag özelliğini DirectX 12 ile sanayide birinci kere kendilerinin sunduğunu belirtiyor. Radeon Boost ise artık Variable Rate Shading ile birlikte çalışabiliyor.

AMD, oyunlarda daha keskin manzara sunmak için Radeon Image Sharpening özelliğini tanıtmıştı. World of Warcraft Shadowlands’te gösterilen bu özellik sayesinde keskin manzaralar elde etmek mümkün. Teknoloji, DirectX 9, 11, 12 ve Vulkan API takviyesi sunuyor.

Buraya kadar bahsettiğimiz özellikler halihazırda olanlardı. Artık de Radeon Software 21.4.1 sürümüyle gelenlere göz atalım!

AMD Link 4.0

AMD, Link yazılımını tanıtalı hayli olmuştu. Hatta bu yazılımı nasıl kullanacağınızı gösteren bir rehber dahi hazırlamıştık. 2018 yılında şirket Link’e oyun yayınlama özeliği eklemişti. Link 4.0 ise olayı artık yeni bir boyuta taşıyarak telefon, tablet yahut TV’ye aktardığınız oyun yayınındaki gecikmeyi azaltıp FPS’yi artırıyor.

Şirket, Link 4.0 ile gecikmeyi %60 oranında azaltmış. Suramı da kolaylaştıran AMD, yeni özelliğin sürate nazaran dinamik olarak kendini ayarladığını belirtiyor. 144 FPS ve 5.1 ses takviyeli yayın da sunulan yeniliklerden biri. Link 4.0 buna ek olarak telefon yahut tabletinizdeki fotoğrafları PC’deki galerinize taşıma imkânı da sunuyor artık.

Bu yıl gelen en büyük yenilik ise Linke Game. Bu özellik sayesinde arkadaşınızı, bilgisayarınıza bağlanmaya davet edebilirsiniz. Böylelikle birlikte oyun oynayabilir ya da bilgisayarınızdaki problemleri çözmesini sağlayabilirsiniz.

AMD Link yazılımının Windows’ta olmaması en büyük eksikliklerden biriydi. Şirket nihayet bu sorunu da çözmüş: Artık bir AMD Link Windows yazılımı mevcut. AMD, yazılımın Gamepad ile dahi denetim edilebildiğini belirtiyor. Bu özellik sayesinde meskendeki öbür bilgisayarınıza rahatlıkla oyun yayını yapabileceksiniz. Yalnızca 10 MB boyutundaki yazılım ile bilgisayarınızda yalnızca oyun oynamakla kalmayıp uzaktan da çalışabilmeniz mümkün.

Bu özellik için en az Android 7.0 yahut iOS 12 gerekmekte.
TV için tvOS 12.x üstünü çalıştıran Apple TV 4. yahut 5. kuşak gerekmekte.
Android TV için en az 7.0 sürümüne sahip olmalı.

Ekran kartı şoför paketleri 500 MB’ı aşalı çok oldu. Misal durum NVIDIA’da da olduğundan -her ne kadar tavsiye etmesek de- şoför paketinden gereksiz bileşenleri çıkartan NVSlimmer üzere araçlar çıktı. AMD de bu durumu fark etmiş olacak ki artık üç farklı yükleme seçeneği sunuyor:

Radeon Ayarları uygulamasını kurmak istemiyor musunuz? Artık yalnızca şoför yükleme seçeneğini seçebilirsiniz. Şayet temel ayarlar lazımsa Minimal Install seçeneğini seçebilirsiniz. Bütün bilhassa olsun istiyorsanız da Full Install ile devam edebilirsiniz. Minimal sürümün de yeni sürümlerden haberdar edeceğini belirtelim.

AMD, yeni sürümde arama kutucuğunu da geliştirdiğini, bu sayede ayarları kolay kolay bulabileceğinizi belirtiyor. Buna ek olarak dahili tarayıcı yahut tavsiye aracı üzere bileşenleri de kapatarak yazılımı daha da fazla kişiselleştirebilirsiniz.

Ren Körleri için Ayarlar

AMD, Radeon Software 21.4.1 ile artık üç farklı renk körlüğü tipi için ince ayar seçenekleri sunuyor. Bu yeni arayüz sayesinde Protanopi, Döteranopi ve Tritanopi düzeyi ayarlanabilecek.

AMD, buna ek olarak oyunlarda daha canlı ve dolgun renkler elde etmek isteyenler için yeni bir renk profilini de yazılıma dahil etmiş ve şirket bunu bilhassa denemeniz gerektiğini belirtiyor. Bu özelliğin performansa hiçbir tesiri olmadığını da belirtelim.

Canlı Renk özelliği için ihtiyaçlar:

RX 5000, RX 6000 yahut üstü ekran kartı
Ryzen 4000 yahut üstü işlemci
Windows 10

Yayın Sihirbazı

Yeni şoför ile birlikte yayıncılık konusunda deneyimsiz kullanıcılar için bir yayın sihirbazı da yapılmış. Adaptive Quality ayarı ile Radeon Software yayınınız devam ederken denetim ediyor ve performans ve bant genişliğine nazaran ayarlamalar yapıyor. Ek olarak birden çok ekranınız varsa artık hangisinden yayın yapılacağını seçebiliyorsunuz.

Bu özellik yalnızca Windows 10’da mevcut.

AV1 DRM Desteği

AV1 fiyatsız bir lisansa sahip olduğundan yakın vakitte sanayi standardı olması bekleniyor. Donanımsal AV1 kod çözme dayanağı bir mühlet evvel RX 6900 XT üzere RX 6000 serisi AMD ekran kartlarıyla gelmişti. Yeni güncelleme ile birlikte DRM muhafazalı AV1 içeriklerin çözümlenmesi için de dayanak ekleniyor.

Bu özellik yalnızca KB5000842 güncellemesini almış Windows 10 ve üstü sürümlerde çalışmakta.

Radeon Software 21.4.1 ile Ryzen İşlemcileri İzleme

AMD, uzun müddettir Radeon Ayarları içinden ekran kartı özelliklerini izleme imkanı sağlıyor lakin yeni güncelleme ile artık Ryzen işlemcileri de izleyebileceksiniz. CPU kullanımı, saat frekansı, sıcaklık, voltaj ve güç tüketimi üzere kıymetleri direkt ekran kartı denetim paneli altında görebileceksiniz.

Radeon Software 21.4.1 ile artık Ryzen işlemcileri de izleyebileceksiniz.

Buna ek olarak bu kısımdaki grafikler de daha seçilebilir ve kullanışlı olacak biçimde güncellenmiş. Tıpkı iyileştirmeler oyun içi üst katmanda gerçekleştirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir