Qualcomm, Voice tabanlı işlemcilerini sunuyor

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, bu hafta yaptığı bir röportajda, firmasının sonunda rekabetçi dizüstü bilgisayar işlemcilerine sahip olacağını; lakin bu projenin 2022‘nin sonlarına kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi. Ayrıyeten bu işlemcilerin Nuvia‘dan alınan teknolojiye dayanacağını ve ARM‘ın referans dizaynlarına dayanılmayacağını ekledi.

Qualcomm, ARM’ı bırakıyor

Amon, ARM‘ın Nuvia için dizaynlarını neden bıraktığını şu cümlelerle açıkladı: “Pille çalışan bir aygıt için başkan performansa sahip olmamız gerekiyordu. Yıllardır münasebetimiz olan ARM, projenin sonunda yapabileceğimizden daha uygun bir işlemci geliştirirse o vakit ARM’dan lisans alma seçeneğimiz gündeme gelir.”

Qualcomm, Nuvia’yı Ocak ayında 1.4 milyar dolara satın alacak. Nuvia işlemciler, amiral gemisi akıllı telefonlar, yeni kuşak dizüstü bilgisayarlar, şoför yardım sistemleri, genişletilmiş gerçeklik ve altyapı ağ tahlillerini hedefleyen aygıtların yonga setlerine entegre edilecek.

Bu satın alma Mart ayında tamamlandığı vakit Qualcomm, Nuvia teknolojisine ve uzmanlığına dayalı yeni dahili olarak tasarlanmış işlemcilere sahip birinci Snapdragon platformlarının 2022’nin ikinci yarısında beklendiğini söyledi. Beklenti ise hem performanslı, hem de ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayarı ortaya çıkarmak olarak açıklandı.

Bu hafta Amon, röportajına eklemeler yaptı ve planını genişletti. Olağanda olanın tersine Aralık ayında bilgisayarlar için neden Snapdragon işlemci gelmediği belirli oldu. Qualcomm, ARM’ın yonga seti referans dizaynlarını güzelleştiremedi ve bilgisayar pazarında geçerli olmaya yetecek kadar yeni jenerasyon işlemciyi üretemezdi. Bu yüzden Nuvia teknolojisine dönüyor ve en azından bilgisayar alanında ARM teknolojisini bırakıyor.

Amon’a nazaran, yeni Nuvia dayanaklı işlemciler, Nuvia ile birlikte edindiği birtakım eski Apple mühendislerinin uzmanlığı sayesinde Apple‘ın M serisi yonga setleriyle rakip olacak.

Lakin Windows ARM’deki yahut WOA’nın, performans olarak öteki kimi kıymetli sıkıntıları var. Bilakis tezlere ve birkaç iyileştirmelere karşın, WOA tabanlı bilgisayarlar hala Intel ve AMD yonga setleri kullanan bilgisayarlar ile rekabet edemiyor. ARM tabanlı Apple M1 yonga setinin ise anlık başarısı hem Microsoft, hem de Qualcomm için makus bir gelişme oldu.

Qualcomm’un PC pazarı için yeni bir stratejisinin olması hoş ancak 2022‘nin sonuna kadar bekletmesi birtakım kullanıcılar için sorun teşkil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir