Pardus 21! Her Zamankinden Süratli, İnançlı ve Kararlı!

İdeolojisini Debian GNU/Linux’un özgürlükçü ve açık kaynaktan yana yaklaşımından devralan Pardus 21, bugüne dek yayınlanan en tezli Pardus sürümlerinden biri…

Pardus için yapılan geliştirme ve iyileştirmeleri içeren en son kararlı Xfce 4.16 masaüstü ortamı, Pardus 21 ile öntanımlı olarak geliyor. Yeni simge setleri ve renk paletleri ile daha cazip bir görünüme kavuşan Xfce masaüstü ortamı, son derece düşük bir donanım gereksinimine sahip. Bir öbür deyişle, Pardus 21 ile eski bilgisayarlarınızı hayata döndürebilirsiniz!

Pardus 21 ile desteklenen bir başka masaüstü ortamı olan Gnome ise, 3 serisinin en kararlı ve şimdiki sürümü olan 3.38 sürümünü kullanıyor. Parmak izi okuyucu dayanağı, ebeveyn içerik denetimi, kolaylaştırılmış kablosuz internet paylaşımı üzere pek çok yeni özellik, Pardus 21 kullanıcılarını Gnome masaüstü tecrübesinde bekliyor.

Pardus 21 daha aktüel

Linux çekirdeğinin 5 yıl boyunca desteklenecek olan 5.10 LTS sürümünü kullanan Pardus 21, kurumsal kullanıcıların talep ettiği “Uzun Vadeli Destek” gereksinimini “çekirdek seviyesinde” karşılayan bir altyapıya sahip. 2026 yılının sonuna dek her türlü güvenlik güncellemesini alacak olan Linux çekirdeğinin 5.10 LTS sürümü, en üst düzey kararlılık ve güvenilirliğe sahip olacak.

Pardus 21, çekirdek teknolojilerindeki yeniliklerin yanı sıra uygulama/paket depolarında da birçok güncellemeyi içeriyor:

  • Linux çekirdeği 5.10 LTS (Uzun Periyodik Destek) sürümü
  • LibreOffice 7.0 (Ofis yazılımları seti)
  • Apache 2.4.48
  • BIND DNS Server 9.16
  • Calligra ofis yazılımları paketi 3.2
  • Cryptsetup 2.3
  • Emacs 27.1
  • Gimp 2.10.22 (Profesyonel grafik düzenleyici)
  • GnuPG 2.2.20 (Şifreleme aracı)
  • Inkscape 1.0.2 (vektörel çizim uygulaması)
  • PHP 7.4
  • PostgreSQL 13
  • Python 3, 3.9.1
  • Samba 4.13 (Ağ ve çevresel ünite erişim/yönetim aracı)

Neden Pardus 21?

Herkesin kolay kolay kurup kullanabileceği, Linux tabanlı bir dağıtım/işletim sistemi olan Pardus 21, kullanıcıya bir işletim sistemiyle yapılabilecek her şeyi sunuyor. Süratli, inançlı ve kararlı altyapısı ile Pardus 21, kullanıcılar için özgür yazılımın kapılarını arkasına kadar açıyor. 

Pardus 21, bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip, ferdî bilgisayarlarını klasik muhtaçlıkları için kullanabilen ve yapmak istedikleri için hangi uygulama ya da donanımı kullanacağını seçebilen “bilişim okur yazarı” herkesi hedefliyor. Pardus 21 kullanmak için kullanıcının bir sistemin art planının nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmiyor; yalnızca muhtaçlığına yönelik uygulamayı bulabilmesi yetiyor.

Pardus 21 daha kolay

Pardus 21’in kurulumundan sonra kullanıcıyı karşılayan “Hoşgeldiniz” programı, heyetim sonrası kullanıcının birinci ayarlarında ona yardımcı oluyor. Kullanıcı, “Hoşgeldiniz” ile masaüstünü yapılandırabiliyor, duvar kağıdı ve renk temasını seçebiliyor, masaüstündeki simgelerin büyüklüğünü ayarlayabiliyor.

Kullanıcının bilgisayarını daha kolay kullanmasını ve yönetmesini amaçlayan çok sayıda araçla donatılan Pardus 21 ile yeni uygulamalara ulaşmak da artık daha kolay. Yeni sürümle birlikte Pardus Mağaza yerini daha fonksiyonel olan Pardus Yazılım Merkezi’ne bırakıyor.

Pardus 21’in kullanıcılarını en çok etkileyecek özelliklerden biri de hiç kuşkusuz, “sürücüsüz yazıcı ve tarayıcı” devrini başlatması. Marka ve üretici bağımsız yeni bir özellik olan AirPrint ve AirScan sayesinde, Pardus 21 kullanıcıları bilhassa son 5 yıl içerisinde üretilmiş binlerce farklı model yazıcı ve tarayıcıyı “sürücü derdi” olmaksızın kullanabilecekler!

Pardus 21 daha süratli

Pardus 21 ile gelen en farklı yeniliklerden biri de, exFAT evrak sistemi takviyesinin gelmesi. FAT32’nin geliştirilmiş sürümü olarak kabul edilen exFAT, boyut hudutlarına takılmıyor ve 4GB’tan büyük evraklar ile 32GB’dan büyük disk kısımlarına imkan sağlıyor. ExFAT belge sistemi, bilhassa 4K görüntülerin gereksinim duyduğu yüksek depolama kapasitesi ile daha fazla transfer suratı gerektiren yeni jenerasyon USB şoförler ve SD kartlarda kullanılıyor.

Windows ve Mac platformlarında da kullanılan exFAT belge sistemi, birbirinden farklı işletim sistemlerinin bir ortada kullanıldığı melez (hibrit) ağlarda “birlikte çalışabilme” imkanlarını genişletiyor.

Pardus 21 tam donanımlı

Pardus 21 heyetim medyasında bir masaüstü kullanıcısının ihtiyaç duyacağı her türlü yazılım bulunuyor. İnternet araçları, ofis paketi, her çeşit görsel, müzik, sinema için oynatıcı ve düzenleyiciler, yüzlerce oyun ve daha birçok şey… 

Dünyanın en çok tercih edilen özgür ofis paketi LibreOffice, profesyonel grafik düzenleyicisi Gimp, Mozilla Firefox ve Google Chrome/Chromium web tarayıcıları, çok sayıda müzik ve görüntü oynatıcısı da Pardus 21 ile birlikte geliyor.

 

Pardus 21 kullanıcıyı destekliyor

Pardus 21’in duyurulmasının peşi sıra Türkiye’deki yalnızca Pardus değil, tüm açık kaynak kullanıcılarının tecrübesini geliştirmek ve karşılaştığı meselelerde yardım almak için uğrayabileceği yeni bir topluluk portalı da yayına girecek.

Pardus kullanıcıları, bu yeni portalda Pardus ile ilgili kılavuz dokümanları, paket tanıtımı ve oyun incelemelerini okuyabilecek, forum kısmı üzerinden topluluk yöneticileri ve geliştiricilere soru sorabilecek. Bu yeni portalda, uygulama ve yazılım geliştiricilere yönelik pek çok özel içerik ve eğitim de yer alacak.

Pardus 21’i www.pardus.org.tr‘den indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir