NFT Çılgınlığına WWW’de Eklendi

World Wide Web’in (WWW) babası olarak kabul edilen İngiliz Bilgisayar Bilimcisi Sir Tim Berners-Lee, 1989’da dünyayı sonsuza dek değiştirecek bir şey ile karşı karşıya olduğumuzu biliyordu. Bundan tam 32 yıl sonra bugün, çok enteresan bir gelişme yaşandı. Berners-Lee, web’in kaynak kodunu NFT biçiminde açık artırmaya çıkararak tarihi bir adım atmaya karar verdi.

Barner-Lee, bu kararını şu sözlerle açıkladı: “32 yıl evvel, dünya çapında çok sayıda kişinin de yardımıyla, insanlık için güçlü bir araç olan geliştirdim. Benim için Web’in en düzgün yanı işbirliği ruhu oldu. Gelecekle ilgili kestirimlerde bulunamasam da, tüm bu birikimin, şimdi hayal bile edemediğimiz bir sonraki teknolojik dönüşüm  için herkese açık ve erişilebilir olacağını samimiyetle umuyorum. NFT’ler, ister sanat yapıtı olsun, ister bunun üzere dijital bir eser olsun, bu alandaki en son oyunu temsil ediyor. Ayrıyeten Web’in gerisindeki kökenleri paketlemenin de ülkü bir yolu.”

“Bu Her Şeyi Değiştirdi” (This Changed Everything) olarak isimlendirilen NFT’nin içeriği şu biçimde:

Kaynak kodunu içeren orjinal vakit damgalı evraklar,
Kodun yaklaşık 9.500 satırının hareketli bir görselleştirmesi,
Kodun nasıl oluşturulduğunu açıklayan, Lee tarafından yazılmış bir mektup
Python kullanılarak orjinal belgelerden yine oluşturulan tam kodun dijital bir “posteri”.

Sotheby’s Müzayede Konutu’nda yapılacak olan satış 23 Haziran’da başlayacak ve 30 Haziran’a kadar devam edecek. Teklifler 1.000 dolardan başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir