Microsoft Edge 94 Sürümü Yeni Geliştirmelerle Geliyor

Microsoft, Edge tarayıcısının bir sonraki sürümü için bir dizi yeni bilhassa ve güzelleştirme yapmayı planlıyor. Sürüm 94 şu anda Edge Insider programının geliştirici kanalı için kullanıma sunuldu ve önümüzdeki günlerde herkese sunulacak.

Değişim günlüğüne nazaran Edge 94 ile birlikte yeni bir okuyucu tecrübesi ve Sleeping Tabs için ek iyileştirmeler sunulacak. Ayrıyeten internet üzerinden yeni bir eser satın alırken daha yeterli kararlar verebilmemiz için yeni bir fiyat geçmişi özelliği geliyor.

Görünüşe bakılırsa şu an için Amazon.com ve öteki 9 perakendecideki fiyat değişikliklerini görmek mümkün olacak. Microsoft, bu bilhassa kullanıcıların eserleri daha kolay keşfetmesine ve alışveriş yapmasına imkan sağlayacağına inanıyor.

Microsoft Edge’in okuyucu özelliği, Wikipedia üzere sitelerde yer alan uzun ve detaylı makaleleri daha rahat bir biçimde okumamızı sağlıyor. Burada içeriğe odaklanabilmeniz için varsayılan yazı tiplerini ve art plan değişirken okuma özelliği daha yeterli hale geliyor.

Microsoft Edge’in en kıymetlisi özelliklerinden biri olan Sleeping Tabs, kimi durumlarda %43’e kadar bellek tasarrufu sağlayabiliyor. Edge 94 sürümüyle kullanıcılar, sekmeleri beş dakika yerine sırf 30 saniyelik hareketsizlikten sonra uyku moduna alabilecek. Bu seçeneği Ayarlar > Sistem > Performans > Uyku sekmesine giderek değiştirebilirsiniz.

Microsoft, Canary sürümlerinde bu özelliğin yararlarını daha uygun anlamamız için yeni bir durum göstergesi de ekliyor. Artık bir sekmenin üzerine gelerek yapılan kimi bellek tasarruflarını görüntüleyebileceğiz.

Sürüm 94 ile birlikte Microsoft Edge kullanılarak yüklenen Progressive Web Apps (Aşamalı Web Uygulamaları) için bildirim takviyesini gelişecek. Güncellemeden sonra web uygulamalarından gelen ihtarlar artık tarayıcıdan geliyormuş üzere görünmeyecek. Bunun yerine web uygulamaları mahallî uygulamaları artık push bildirimlerinde kendi isimleriyle görüntülenecek.

Güvenlik tarafında ise dayanaklı donanımlarda CET donanımına bağlı denetim akışı güvenlik özelliğinin etkinleştirileceği bildirildi. Microsoft ayrıyeten Edge görsel tasarımı üzerinde çalışıyor ve Mica efekti üzere birtakım tasarımsal değişiklikler Windows 11 ile birlikte yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir