Microsft Şirketine Tamir Edilebilir Ürün Çağrısı

Son birkaç yılda yayılan ‘Onarım Hakkı’ hareketi Microsoft üzere büyük teknoloji şirketlerini baskı altına alıyor. En son yaşanan gelişmede, e-atıkların çevresel tesirlerini denetleyen bir gözlemci olan As You Sow, Microsoft’u eserlerinin onarılabilirliğini arttıran siyasetleri benimsemeye teşvik eden bir paydaş kararı sundu.

Microsoft geçmişte daha yeşil yerleşkeler inşa etme vaadiyle etrafa ehemmiyet verdiğini söylemiş olsa da, As You Sow bunun kâfi olmadığını ve eserlerinin ürettiği e-atık ölçüsünün da azaltılması gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden de Tamir Hakkının başarılı bir halde uygulanması gerekiyor.

As You Sow’un atık programı koordinatörü Kelly McBee’nin söylediğine nazaran “Microsoft kendisini iklim ve etraf konusunda başkan olarak konumlandırıyor, fakat tüketicinin aygıt tamir edilebilirliğine erişimini kısıtlayarak aygıtlarının vaktinden evvel çöpe atılmasını kolaylaştırıyor. Sürdürülebilirlik konusunda gerçek bir adım atmak ve bedelli metaller de dahil olmak üzere sonlu kaynakların çıkarılması üzerindeki baskıyı hafifletmek için firmanın, tamirata yaygın erişimi kolaylaştırarak aygıtlarının kullanım ömrünü uzatması gerekiyor.”

Microsoft geçtiğimiz yıl bu on yılın sonuna kadar karbon nötr olmayı planladığını açıklamıştı ve McBee bu bahiste da birtakım tenkitler yapıyor: “Microsoft’un 2030 yılına kadar karbon negatif olma taahhüdünü gerçek manada sürdürmesi için, tüketicilerin aygıtlarını yeni bir tane satın almaktan daha kolay tamir ettirebilmelerini sağlamalı. Önemli bir birinci adım, bu karar ve mevcut federal mevzuat ana çizgileriyle belirtildiği üzere, tamirat araçlarının, kesimlerin ve talimatların kamu tarafından sağlanmasını dikkate alan bir firma olacaktır.”

Microsoft ise açıkça bu fikre karşı çıkıyor. Hatta şirketin bu türlü bir maddeyi “varoluşsal bir tehdit” olarak gördüğü de iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir