Koronavirüs Hacker’ların Saldırı Yöntemini Değiştirmesini Sağladı

Çok sayıda bilişim teknoloji uzmanı, son periyotta siber hücumların her zamankinden daha fazla sayıda olduğu konusuna değiniyor. Menlo Security tarafından görevlendirilen 600’den fazla BT çalışanı ile yapılan anket sonucunda çarpıcı bir tablo ortaya çıkmış. Menlo’nun yaptığı çalışmada, işletmelerin uzaktan çalışmaya yönelmesiyle bir arada güvenlik zafiyetlerinin de artmış olduğuna değiniliyor. Çünkü artık uzaktan bağlı bilgisayar ve taşınabilir aygıtların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek.

Çalışmanın can alıcı noktası ise, ankete katılan işletmelerin yüzde 88’inin hala kendi güvenlik tekniklerinden emin olması. Lakin Phishing ve Smishig ismi verilen atak prosedürlerine karşı yüzde 100 muhafaza sağlayamayan eski tahlillere çok inanç duymanın yanlış olduğu konusunun altı çiziliyor.

Özellikle taşınabilir aygıtların bu süreçte yeni taarruz maksatları olduğuna işaret eden Menlo, hacker’ların PC’ler yerine bu aygıtlara daha fazla saldırmaya başladığını söylüyor. Ayrıca kullanıcıların bu mevzu hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediğini düşünüyor. Güvenlik şirketi, kullanıcıları makûs emelli e-postalara ve URL adreslerine eskisinden daha fazla dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir