iOS 15’te art plan sesleri nasıl etkinleştirilir?

Apple, geçtiğimiz ay klasik WWDC etkinliğinde yeni iOS 15 sürümünü duyurdu. iPhone’lar için hazırlanan son yazılım ile gelen yeniliklerden biri de çalışmanıza, sakinleşmenize yahut dinlenmenize yardım eden art plan sesleri özelliği… Bu yazımızda kelam konusu yeniliğin ayrıntılarına bakıyoruz ve sizlere nasıl aktifleştirebileceğinize gösteriyoruz.

iOS 15’e gelen art plan sesleri nedir?

Art plan sesleri, sizin odaklanmanıza, sakinleşmenize yahut dinlenmenize yardımcı olan birkaç ortam sesinden oluşuyor. Halihazırda bu özellik İstikrarlı Gürültü, Parlak Gürültü, Koyu Gürültü, Okyanus, Yağmur ve Dere olmakla 7 farklı sesi barındırıyor.

Özellik şu anda epey fonksiyonel üzere görünse de aslında kimi boşluklar bulunduruyor. Apple, art plan seslerini farklı bir uygulama olarak duyurmak yerine, işlevi Ayarlar‘a gömmeyi tercih etti. Bu nedenle özelliği açıp kapama, ses değiştirme üzere hareketler için ekstra efor sarf etmek gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra şu anlık işlevi ne Kestirmeler, ne de Siri ile denetim edebiliyorsunuz.

Art plan sesleri nasıl çalışır?

Özelliği etkinleştirmek aslında çok kolay bir süreç. Ama art plan sesleri, Ayarlar‘ın içine gömüldüğünden süreç biraz vakit alabiliyor. Tekrar de şu adımları uygulayarak özellikten yararlanmak mümkün:

  • Birinci olarak iPhone‘nunuzda Ayarlar‘ı açın.
  • Buradan Erişilebilirlik‘e tıklayın.
  • Daha sonra bu sekmede sayfayı aşağı kaydırın.
  • Buradan Ses ve Görsel sekmesine girin.
  • Ses ve Görsel kısımda bulunan art plan seslerine tıklayın.

iOS 15 ile gelen art plan seslerinin birçok işlevini bu menüden denetim edebiliyoruz.

  • Birinci olarak buradan özelliği açıp kapatabiliyorsunuz.
  • Ses kısmında farklı sesleri deneyebiliyorsunuz. Ayrıyeten buradan sesler ortası geçiş de yapabiliyorsunuz.
  • Menüden ayrıyeten art plan seslerinin, ses düzeyini ayarlayabiliyorsunuz. Ortam sesi kısmındaysa özelliğin rastgele bir medya çaldığı vakit kapanmasını yahut açık kalmasını seçiyorsunuz. Farklı bir medya oynarken, seslerin düzeyini de buradan ayarlamak mümkün.

Apple, yeni güncellemelerde bu meseleleri çözecek mi?

Özellik şu anlık iOS 15 Beta 2 kullanıcıları tarafından kullanılabilir durumda. Ama görünen o ki Apple’ın resmi çıkış öncesi birkaç düzenleme yapması gerecek. Bilhassa de kelam konusu yeniliğin, Kestirmeler ve Siri üzerinden de denetim edilebilir hale gelmesi kullanıcıların işini epey kolaylaştıracak.

Ayrıyeten Dark Noise isimli bir uygulama, özelliğin en büyük rakibi. Aplikasyon, hem sunduğu ekstra özellikler hem de sunulan dış ses seçeneklerinin çeşitliliği ile Apple’ın yeni yerleşik özelliğinden daha kullanışlı bir durumda. Uygulamada Siri ile denetim opsiyonunun bulunduğunu da belirtmek isteriz.

Pekala siz bu yeni özelliği beğendiniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir