Google’ın Android Mesajlar Uygulaması Artık Daha Güvenli

Android’e çeşitli alanlarda yeni özellikler katmaya devam eden Google, nihayet Bildiriler uygulamasında da uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) aktifleştiriyor. Beta test kullanıcıları Kasım ayından bu yana mesajlaşmalarında uçtan uca şifreleme kullanabiliyordu. Lakin artık bu özellik herkese geliyor.

Uçtan uca şifreleme şu anda küme sohbetlerinde değil, sırf teğe bir konuşmalarda kullanılabiliyor. Bunu kullanmak için her iki iştirakçinin da RCS sohbet özelliklerini aktifleştirmiş olması gerekiyor. Kullanıcı göndermek üzere olduğunuz bir bildiride Gönder düğmesinde bir kilit simgesi görürse, bu iletinin uçtan uca şifrelenerek gönderileceği manasına geliyor. Bu türlü bir durumda meraklı gözlerin iletilerin gözetlemesi daha sıkıntı oluyor.

Uçtan uca şifreleme özelliği, yıldızlı (veya sabitlenmiş) iletiler ve bir sarsıntı ihtar sistemi ile birlikte bu hafta bir Android güncellemesinde sunulacak. Güncelleme ayrıyeten yeni emoji, Asistan, Android Auto ve Sesli Erişim’i de içeriyor. Detayları, aşağıdaki görüntüde izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir