Ekran Kartı Fiyatından Şikayetçi Olanlara İyi Haber

Şayet bilgisayar donanımı ile ilgiliyseniz ve son bir yıldır tüm bağlantıdan uzak durmuyorsanız, bu mühlet zarfında GPU’ların fiyatlarının önemli bir halde yükseldiğinin farkındasınızdır. Lakin Alman medyası 3DCenter tarafından hazırlanan yeni bir habere nazaran, grafik kartlarının ve bilhassa Nvidia GeForce kartlarının fiyatları yaklaşık altı ay sonra düşmeye başlıyor.

Bu haberin, Mindfactory, Caseking, Computeruniverse ve daha fazlası üzere büyük Alman perakendecilerinden alınan datalar kullanılarak hazırlandığı belirtiliyor.

3DCenter

Yukarıdaki grafik, bu mağazalardaki grafik kartlarının ortalama fiyatlarının hareketini gösteriyor. Bahsedildiği üzere, Nvidia GPU’ların fiyatı, Mayıs ayında MSRP’ye nazaran +%204 ile tepe yaptıktan sonra gözle görülür bir düşüş yaşıyor. Tekrar de MSRP’ye nazaran hala %91 daha yüksek olduğunu, yani neredeyse iki katı olduğunu belirtmekte yarar var. Şayet bu trend devam ederse, RTX 3000 serisi kartların ucuzlamaya devam etmesini ve yılbaşından evvel MSRP düzeylerine ulaşmasını bekleyebiliriz.

Ancak Radeon RX 6000 serisi kartlarda biraz daha karışık bir trend görülüyor. Fiyatlar aslında geçtiğimiz ayın sonlarında düşmüştü fakat artık tekrar yükselmeye başladı.

Küresel çip derdinin yanı sıra, RDNA 2 tabanlı RX 6000 serisi GPU’lar, TSMC’nin çok sayıda alıcısı olan 7nm devreleri üzerine inşa edildiğinden ötürü talebin karşılanmasında büyük zorluk yaşanıyor. Nvidia kartları ise daha bol bulunan Samsung 8nm sürecini kullanıyor fakat Ethereum madencilerinin GPU’lara olan yüksek talebi nedeniyle problemler yaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir