Dünyada Her Gün Neredeyse 1 Milyon Bilgisayar Satılıyor

Global çip kıtlığının sonu gelecek üzere görünmemesine karşın, IDC’den gelen yeni datalar şu anda her gün neredeyse bir milyon bilgisayarın satıldığını ortaya koydu. Pazar araştırma şirketi Worldwide Quarterly Computing Device Tracker, 357 milyon ünitenin biraz üzerinde sevkiyatla bu yıl bilgisayar sevkiyatlarının yüzde 18,1 oranında artmasının beklendiğini varsayım ediyor. IDC’nin iddialarına nazaran önümüzdeki yıl PC satışları düşecek fakat toplanda beş yıllık büyüme yüzde üç ile devam ediyor.

IDC’nin Dünya Çapında Taşınabilir Aygıt İzleyicilerinden Program Lider Yardımcısı Ryan Reith, bir basın bülteninde PC modülleri eksikliğinin global PC tedarik zincirini nasıl etkilediğine dair daha fazla bilgi verdi: “Devam eden yarı iletken kıtlığı ve bunun PC’ler üzerindeki tesiri hakkında çok sayıda soru almaya devam ediyoruz, fakat PC tedarik zincirinin altında pek çok şey oluyor. Yarı iletken pazarının sıkışmış olduğu esasen muhakkak bir gerçek. Lakin genel PC pazarında dinamikleri etkileyen öteki faktörler de bulunuyor. 2020’den evvel, piyasada CPU derdi ve daha az ölçüde bellek ve panel tedariki sorunu yaşanıyordu. Artık odak noktası, dizüstü bilgisayar paneli şoförleri, ses yongaları, sensörler ve güç idaresi çipleri. Sonuçta sorunun kaynağı ne olursa olsun bir sistemin inşa edilip satılması için hepsinin bir ortada bulunması gerekiyor. Bir noktada çıkan eza tüm pazarı etkiliyor.”

IDC’nin Worldwide Mobile Device Trackers araştırma müdürü Jitesh Urbani ise, bileşen düşüncesinin önümüzdeki yıl da devam edeceği için alıcıların iş dizüstü bilgisayarları yerine masaüstü ve hatta iş istasyonlarına razı olacağına inandığını açıkladı. Lakin bir taraftan da PC oyunlarında yaşanan büyüme, masaüstü PC’lerin satışının artmasına neden olabilecek. Hasılı, masaüstü PC’ler hala ölmüyor, fakat kaynak külfeti kendini aşikâr ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir