Dünden bugüne taşınabilir oyunlar – 2 -N-Gage ihtilali

Doksanlı yılların sonuyla birlikte hem bilgisayar oyunları hem de cep telefonu oyunları yani taşınabilir oyun dünyası biçim değiştirmeye başladı. Üç boyutlu grafiklerin hayatımıza girmesi ve Java temelli oyunlar değişimin birinci işaretiydi.

Cep telefonu ekranları tekrar bu periyotta uzadı ve yaklaşık 2 inç üzere bir boyuta yükseldi. Kameralı telefonlar nedeniyle büyüyen ekranlar taşınabilir oyunlar için de yeni imkanların önünü açtı. Nokia ise bu yeni çağa N-Gage oyunları ile tekrar damga vurmak istiyordu.

N-Gage efsanesi ve yeni bir taşınabilir oyun çağı

Yılan oyunuyla başlayan taşınabilir oyun macerası, Java tabanlı oyunlar ile daha da çeşitli hale geldi. Bir taraftan Nokia 2003 yılında piyasaya sürdüğü birinci oyun telefonu N-Gage ile hiç bilinmeyen bir yola girdi. Şimdiye kadar bir el konsolu ile cep telefonu birinci kez bir ortaya geliyordu.

Nokia N-Gage ne yazık ki hem tasarımı hem de oyunlarının fiyatları nedeniyle başarısız oldu. Bilhassa SD Card üzere devrin kıymetli bir donanımında satılan yepyeni oyunlar hayli kıymetliydi.

N-Gage‘in kelebek tasarımı, kullanımını da zorlaştırdı. O devirde kimse bu kadar büyük bir telefon kullanmak istemiyordu. Bu yılların bilakis 2000’lerin başında telefonların cebe sığması çok daha kıymetliydi.

Küle dönen N-Gage’den bir efsane doğuyor: Asphalt

N-Gage başarısızlığına karşın bu proje ile hayatımıza giren değerli bir taşınabilir oyun vardı. Bugünün en düzgün taşınabilir yarış oyunu Asphalt serisi birinci olarak N-Gage ile karşımıza çıktı. Aslında Nintendo DS için geliştirilen Asphalt Urban GT, Nokia N-Gage için de piyasaya sürüldü.

N-Gage ile istediği başarıyı elde edemeyen Gameloft ve Ubisoft hem PC pazarına açılmaya hem de Sony Ericsson üzere farklı markalar için de oyunu hazırlamaya karar verdi.

Asphalt, yarış oyunları ortasında pürüzlerden uçan otomobilleri, fantastik haritaları ve eğlenceli oynanışıyla ayrılıyordu. Her ne kadar Java tabanlı birinci oyunlar şimdinin Asphalt serisinin yanına yaklaşamıyor olsa da, oyunun birinci temel oynanışını oluşturdu.

Oyunda kent içinde yüksek sürat yapan arabayla bir taraftan yarışı kazanmaya bir taraftan ise polislerden kurtulmaya çalışıyordunuz. Java oyunlar grafik açısından 3 boyutlu üzere görünse de aslında 2,5 D dediğimiz orta bir grafik kalitesine sahip. Lakin Nintendo DS için geliştirilen Asphalt Urban GT çok daha gelişmiş grafik özellikleriyle karşımıza çıktı.

Taşınabilir oyunlar bir manada bilgisayar oyunlarının bir jenerasyon öncesi grafik performanslarına sahip. Günümüzde ise taşınabilir oyunlar bu farkı daha süratli kapatmaya başladı.

1 2 3 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir