Chrome, Safari, Firefox ve Edge Eklenti Ortaklığına İmza Attı

Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarının gerisindeki takımlar, World Wide Web Consortium’da yaptıkları ortak bir basın toplantısında, birleşik ve daha inançlı bir eklenti sistemi oluşturmak için bir ortaya geldiklerini, WebExtensions Community Group ismi altında çalışmalar yürüteceklerini duyurdu.

Bu çalışmalar tıpkı vakitte uygulama geliştiricilere tarayıcı uzantısı yazmayı kolaylaştıracak araçlar sağlamayı da vaat ediyor. Ortak bir standart, tarayıcılar ortasındaki farkların köprülerle birleştirilmesini sağlayacak. Küme yaptığı açıklamada tarayıcıları birbirine yakınlaştırmayı ve gelecek için bir yol haritası belirlemeyi hedeflediklerini söylüyor. Lakin şu anda bunun ne vakit gerçekleşeceğine dair bir tarih verilmiş değil.

2021’in En İyi 6 Web Tarayıcısını Seçtik

Eklentiler, PC’lerdeki tarayıcılar için çok değerli. Bu küçük yazılımlar şifre yöneticileriyle entegre olabiliyor, reklamları engelleyebiliyor, internette sizi izleyen kodu fonksiyonsuz hale getirebiliyor ve alışveriş sepetinize eser koyarken kupon toplamanızı sağlayabiliyor. Buna ek olarak tarayıcı fonksiyonlarını artıran ve eğlenceli birçok eklenti de bulunuyor.

Dünya’da en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome olduğundan ötürü en çok eklenti bu tarayıcı için yazılıyor. Lakin bu tarayıcı için yazılan eklentiler ortada farklar olduğundan ötürü öteki tarayıcılarda çalışmıyor. Standardizasyon geldiğinde, eklenti geliştiricilerin hayatı kolaylaşacak ve yazdıkları eklentiyi başka platformlarda da az bir zahmetle yayınlayabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir