Bilgisayar Alacak Kişilere Kötü Haberimiz Var!

Dünyanın önde gelen üreticilerinden ikisi Dell ve HP, pandemi sebebiyle yaşanan çip krizinden kolay kolay kurtulamayacağı konusunda fikir beyan ederken, tıpkı vakitte çip krizinin PC satışlarının ve tedariği üzerinde değerli ölçüde olumsuz tesiri olabileceği konusunda da ikazda bulunuyor.

Dünyanın 4 bir yanındaki sanayi kaynakları pandemi sırasında bilgisayar çiplerinin üretimindeki yavaşlamadan etkilenirken, Tayvan, Japonya ve öteki bölgelerdeki dökümhaneler ve üretim tesisleri de salgın ve karantinadan olumsuz etkilendi. Buna istinaden Dell ve HP, bilhassa PC kanadında talebin arzı geçebileceğini söylerken, bunun fiyatları artırabileceğine işaret ediyorlar.

Öte yandan Dell ve HP’nin 2021 yılı birinci çeyrek satış raporları da paylaşıldı. Dell, 2021 yılı birinci çeyreğinde yüzde 12 artış görmüş ve bununla birlikte 938 milyon dolar yarar ile 24.5 milyar dolar oranında gelir elde etmiş. HP ise PC satışlarını 2021’in birinci çeyreğinde yüzde 27 oranında artırmış ve dizüstü bilgisayar kanadında da yüzde 47’lik bir artış sağlamış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir