Apple’dan Kesin Cevap: Bu Özelliği İsteyenler Android’e Geçebilir

Apple’ın App Store’a ve bilhassa Android ile karşılaştırıldığında işletim sistemi düzeyinde şahsileştirmeye yönelik “duvarlı bahçe” yaklaşımı neredeyse işin başından beri sürüyor. Bilhassa Android’de dışarıdan uygulama kurma imkanı (sideloading), iOS’a hiç gelmedi. Ve artık de Apple, uygulamaları dışarıdan yüklemenin risklerine değinen yeni bir detaylı rapor yayınladı ve hatta bir yönetici, bu yüklemeleri isteyen kullanıcıların bunun yerine Android’e geçmelerini tavsiye etti.

MacRumors tarafından bildirildiği üzere Apple, kapalılık web sitesinde “Milyonlarca Uygulama için Muteber Bir Ekosistem Oluşturma” başlıklı bir doküman yayınladı. Bu doküman, şirketin App Store’a yapılan her gönderimi nasıl incelediğini ve kullanıcı kapalılığı ve güvenliği açısından potansiyel olarak ziyanlı olabilecek uygulamaları nasıl reddettiğini açıklıyor. Android’deki üçüncü taraf uygulama mağazalarının inançlı olmadığını ve güvenlik uzmanları tarafından önerilmediğini belirten bir çalışmayı da vurguluyor. Firma kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bazıları, geliştiricilerin uygulamalarını App Store dışında web siteleri yahut üçüncü taraf uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtmaları için “sideloading” ismi verilen bir süreç oluşturmamız gerektiğini önerdi. Dışarıdan yüklemeye müsaade vermek, iOS platformunun güvenliğini düşürür ve kullanıcıları sadece üçüncü taraf uygulama mağazalarında değil, birebir vakitte App Store’da da önemli güvenlik risklerine maruz bırakır.

iPhone kullanıcı tabanının büyük boyutu ve telefonlarında depolanan hassas bilgiler (fotoğraflar, pozisyon bilgileri, sıhhat ve finansal bilgiler) nedeniyle, dışarıdan yüklemeye müsaade verilmesi, platforma yönelik taarruzlara yeni bir yatırım akışını teşvik edecektir. Makus niyetli aktörler, iOS kullanıcılarını gaye alan karmaşık hücumlar geliştirmek için daha fazla kaynak ayırarak bu fırsattan yararlanacak ve böylelikle tüm kullanıcıların korunması gereken açıklıklar ve hücumlar (genellikle “tehdit modeli” olarak adlandırılır) dizisini genişletecektir. Bu artan berbat emelli yazılım akınları riski, sadece App Store’dan uygulama indirenler de dahil olmak üzere tüm kullanıcıları daha büyük bir riske sokar.”

Belgede dikkat çeken öteki bir kısımda işe şunlar söyleniyor: “Dışarıdan yüklemeye müsaade vermek, kullanıcıların bu riskleri kabul etmekten öbür seçeneğinin olmadığı bir dünyanın kapısını aralayacaktır, zira kimi uygulamalar artık App Store’da bulunmayabilir ve dolandırıcılar, kullanıcıları uygulamaları App Store’dan indirmedikleri halde bu türlü olduğunu düşündürerek inançlı olduklarını düşünmeleri için kandırabilirler. Dışarıdan yükleme, kullanıcıları yanlış yönlendirmek, iPhone güvenlik özelliklerine saldırmak ve kullanıcı kapalılığını ihlal etmek için uygulamalardan yararlanacak dolandırıcılara maruz bırakır. Dolandırıcılar, uygulamalarının tabiatını gizleyerek her iki özelliği de daha az tesirli hale getirerek çocukları ve ebeveynleri kandırma ve yanlış yönlendirme fırsatına sahip olur.”

İlginç bir halde, bu mevzuyla ilgili yeni gerçekleşen bir röportajda, Apple’ın kullanıcı kapalılığı lideri Erik Neuenschwander daha sert açıklamalar yaptı: “Kullanıcılar uygulamaları dışarıdan yüklemekle ilgileniyorlarsa, Android’e yahut öteki platformlara geçmeleri gerekecek. Çünkü Apple’ın bu süreci desteklemesinin hiçbir yolu yok.”

Neuenschwander, kullanıcıların App Store’dan indirdikleri uygulamaların inançlı olacağına güvendiklerini ve bunun özünde gerçek özgürlük olduğunu, zira insanların bu sayede aslında istemedikleri bir şeyi indirmek için kandırılmayacaklarını da kelamlarına ekledi.

Apple’ın, iOS’ta daha kolay sideloading için düzenekleri aktifleştirecek bir fikirde olmadığı ve genel olarak bu fikre şiddetle karşı olduğu açıkça görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir