Apple’a Yapılan ve CSAM Tespit Sistemini Maksat Alan Baskılar Artıyor!

Apple’ın kullanıcıların verilerini otomatik olarak tarama ve çocuk istismarı ile ilgili içeriklerin çocuklar tarafından görülmesini engelleme teşebbüsü olan CSAM tespit sistemi, kapalılık ve güvenlik kaygıları nedeniyle Dünya çapında eleştirilmeye devam ediliyor. Karşı çıkanlar, Apple her ne kadar bu teşebbüsü düzgün niyetle yapmış olsa da, dataları izlemek için kullanılacak olan teknolojinin uçtan uca şifrelemenin prensiplerini bozmakta olduğunu söylüyor.

Aslında kaygılar, bu türlü bir teknoloji var olduğunda hükümetlerin Apple’a baskı yapıp bu teknolojiyi diğer maksatlar için kullanma imkanının bulunması tarafında ağırlaşıyor. Her ne kadar maksat çocuk istismarını önlemek olsa da, tıpkı teknoloji ve şurası sistem sansür ve güvenlik tehdidi olarak da kullanılabilir deniyor. Çünkü bu teknoloji devreye alındığında uçtan uca şifrelemeli bildiri sistemi yalnızca gönderici ve aracı ortasında direkt inançlı ve zımnî bir bağlantı sunmayacak, dinlenebilir olacak.

Bahis ile ilgili bir açıklama yapan itiraz kümeleri, yayınladıkları yeni bir açık mektupta, “Müstehcen içeriği tespit etmek için tasarlanmış algoritmalar herkesin bildiği üzere güvenilmezdir. Kazara sanatı, sıhhat bilgilerini, eğitim kaynaklarını, savunuculuk bildirilerini ve öbür imgeleri de ters olarak işaretlemeye eğilimlidirler. İkaz gönderilecek hesabın sahibi zorbalığı yapan kişi olabilir ve bu süreç, çocuğun güvenliğini ve refahını tehdit edebilir” diyor.

  • Apple’ın CSAM Tespit Sistemi Nedir?

Apple, duyurusundan bu yana lisana getirilen tasalara karşılık olarak, berbata kullanımı önlemek için uygulamaya koymayı planladığı çeşitli siyasetleri özetleyen bir doküman yayınladı ve belirtilen kullanım durumunun ötesinde malzemeye erişim için bir hükümetin rastgele bir talebini kabul etmeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir