Apple’a Pil Sorunu ile İlgili Yeni Dava Açıldı

Dün düzenlediği lansman etkinliğinde yazılım odaklı duyurular yapan Apple yeni bir dava ile karşı karşıya. Bu sefer son iOS güncellemelerinin “işlem suratlarını ve pil ömrünü kıymetli ölçüde düşürerek iPhone’lara ziyan verdiği” tez ediliyor.

Davada, çok sayıda kullanıcının iOS 14.5, iOS 14.5.1 ve iOS 14.6 sürümlerinde performans düşüşü ve pil boşalmasıyla ilgili problemler yaşadığı belirtiliyor. Daha açık konuşmak gerekirse şikayet, pil boşalması ve performans sıkıntıları ile planlı eskitme savları ortasında bir temas kurmaya çalışıyor.

Yapılan şikayette “Apple, mevcut ve potansiyel iPhone kullanıcılarına, cazip özellikler eklemek ve güvenlik ve öteki yanılgıları düzeltmek için lanse edilen güncellemelerin, süreç suratının ve pil ömrünün azalması halinde değerli bir karşı dezavantaja sahip olduğunu söylemek zorunda kalmamanın avantajlarından yararlanıyor” tabirlerine yer verildi.

“iPhone’ları yavaşlatarak yenilerini satmak istiyor”

Dava, “ürün lansmanlarından evvel aygıt performansının düşmesinin, Apple’ın daha uzun pil ömrüne sahip daha süratli telefonlara olan talebi artırmasına müsaade verebileceğini” öne sürüyor.

Cupertinolu şirkete yönelik şikayet temelinde Apple’ın kullanıcıları yazılım güncellemelerini indirmeleri için kandırmaya çalıştığını ve böylelikle kullanıcıların yenilerini satın almalarını sağlamak için iPhone’ları yavaşlattığını sav ediyor.

Toplu dava statüsü talep eden şikayette, sav edilen uygulamalar ve ziyanlar için ihtiyati önlem istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir