Apple, Yeni Otomobili Apple Car İçin Ortak Buldu!

Pek çok görüşmenin akabinde Apple, en sonunda sır üzere saklanan elektrikli arabası Apple Car’ı üretmesine yardımcı olacak bir ortak bulmuş olabilir ve bu ortak, eski bir rakibi olacak üzere görünüyor.

Yakın vakitteki bir Kore Times haberine nazaran Apple, Kanadalı otomotiv tedarikçisi Magna International ve Güney Koreli LG Electronics ile bir işbirliği mutabakatı yapmaya “çok yakın.”

İki firmanın “LG Magna e-Powertrain” ismi verilen bir teşebbüste işbirliği yapması bekleniyor ve görünene nazaran Apple, bu teşebbüsü birinci Apple Car üretimine dahil etmeyi planlıyor.

Haberde belirtilene nazaran LG ve Magna “Apple EV’lerin birinci üretim hacmini üstlenecekleri bir muahedeyi Apple ile imzalamaya çok yakın.” Bu yüzden de bahsi geçen e-Powertrain’in (elektrikli güç transfer mekanizması) Apple Car’ı güçlendirmek için kullanılabileceği varsayım edilebilir.

Her ne kadar haberde mutabakat ayrıntılarının hala tartışılmakta olduğu söylense de, bu iştirak ile bir arada Apple markalı bir aracın yakında gerçeğe dönüşme ihtimali artıyor.

LG Electronics, Apple ile geçmiş rekabetleri sebebiyle pek mümkün bir ortak üzere gözükmese de, bu paydaşlığın her iki firma için de yararlı olacağı kesin. Ayrıyeten LG ve Apple’ın, bilhassa LG’nin cep telefonu işinden çıkması ile birlikte birbirleri ile direkt bir rekabetinin olmadığını da unutmamakta yarar var. Güney Koreli firma, kısa bir müddet evvel akıllı telefon pazarından çekilerek markanın daha büyük avantajlarının olduğu alanlarda – örneğin elektrikli araç kesimleri – büyümeye odaklanmaya karar verdi.

LG, klâsik olarak otomotiv alanıyla pek ilgili bir isim değil lakin Apple’ın da bu alanda varlığının olduğu söylenemez.

Apple’ın daha evvelki paydaşlık ihtimallerindeki en büyük sorunun, büyük otomotiv firmalarının Apple markasını taşıyacak bir araba için tedarikçi pozisyonunda yer alma konusunda pek istekli olmamaları üzere gözüküyor. Lakin LG ve Magna’nın bu bahiste bir çıkar çatışmasının olmayacağı kestirim edilebilir.

Otomotiv alanında büyük bir varlıkları bulunmayan bu üç firmanın ortasında yapılacak bir paydaşlık, LG ve Magna’ya KONUT kesimleri için bir müşteri sunacakken Apple’a da aracın markalamasından hisse istemeyecek bir tedarikçi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir