Apple Watch bir sefer daha kalp krizini önledi

Apple Watch, sıhhat hizmetleri konusunda hünerlerini sergilemeye devam ediyor. Şirket son yıllarda EKG çekme ve kandaki oksijen düzeyini ölçme üzere özellikleri akıllı saatlerine kazandırdı. Bu yetenekleri sayesinde birçok insanın hayatını kurtaran saat, bir defa daha insanları erken uyarmayı başardı.

Apple Watch hayat kurtardı!

Bu sefer olayın yeri ABD‘nin Michigan eyaleti. AppleInsider’ın haberine nazaran Diane Feenstra isimli bir bayan, akıllı saatinde yüksek kalp ritmi uyarısı gördü. Gün içinde sadece 12 adım atmasına karşın bayanın kalp ritmi olması gerekenden yüksek sayılar gösterdi. Feenstra, olayın şokuyla süratlice eşini aradı ve eşi çabucak doktora gitmesi gerektiğini söyledi. Hemen doktora giden bayan yakın vakitte bir kalp krizi geçirdiğini öğrendi. Ancak o bunun farkında bile değildi.

Feenstra‘nın kelamlarına nazaran kalp krizini hissetme durumu bayanlarda ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Kendisi, kriz anında sol elinde ağrı hissettiğini, sol bacağında şişlik olduğunu ve asit reflü sandığı bir hazımsızlığının olduğunu belirtti. Bayana acil servisteilaç verildikten sonra, onu kalp hastanesine sevk ettiler.

Birkaç gün süren araştırma sonucu hekimler bayanın kalbinde arter damarlarından birinin tıkalı olduğunu buldu ve hastaya stent tedavisi uyguladı. Güzelleştikten sonra Feenstra, kalp ritmini görmenin çok kolay bir şey olduğunu söyledi. Ayrıyeten, “Eğer o sabah bu ölçümü yapmasaydım, kim bilir tahminen de şu anda hayatta olmayabilirdim” sözünü ekledi.

Akıllı saat, yaşlı bir bayana yardım etmişti

Apple Watch‘un sıhhat yetenekleri bugüne kadar çok sayıda insanın hayatını kurtardı. Geçtiğimiz ay akıllı saat, 78 yaşlı bir adamın düştüğünü otomatik algılayarak ona yapması gerekenler konusunda yardım etmişti.

Apple, son yıllarda akıllı saatlerini sıhhat konusunda yenilmez yapmaya çalışıyor. Bu trendin Apple Watch Series 7‘de de devam edeceğini iddia etmek hiç güç değil.

Pekala ya siz Apple Watch ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir