Apple, iOS 14.5 ile Birlikte Gelen Ödül Uygulamalarını Kısıtladı

Apple’ın iOS 14. 5 güncellemesi nihayet çıktı ve en çok konuşulan özelliklerden biri uygulama izleme şeffaflığı. Uygulama izleme şeffaflığı, kullanmadığınız vakitlerde uygulamaların sizi nasıl izleyeceğini denetim etmenize imkan tanıyan yeni bir bilgi saklılığı özelliği. Uygulamalar tekrar de kendi platformlarında sizi izleyebilir, lakin başkalarında müsaade almadan izleyemez.

Ama App Store’da bir anda ortaya çıkan birtakım uygulamalar, size bu özelliği kapatmanız halinde ödül vermeyi vaat ediyor. Apple ise, bilgi izlemeyi kapatmak karşılığında kullanıcıyı ödüllendiren tüm uygulamaların App Store’dan yasaklanacağını duyurdu.

Bununla birlikte, izlemenin engellenmesi, birçok geliştiricinin gelirini büyük olasılıkla olumsuz etkileyecek. Reklam geliri açısından büyük kayıplara uğrayacakları düşünülüyor. Bu nedenle, kullanıcılarına bu manisi kaldırmaları karşılığında armağan verme yolunu seçiyorlar. Lakin Apple bundan bu türlü bu cins uygulamaları yasakladığını duyurdu. Bu türlü yapan uygulamalar App Store’dan kaldırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir