AMD, FidelityFX Teknolojisi ile Nvidia’a Rakip Oluyor

Nvidia, uzun bir mühlet evvel gücünü RTX kartlarından alan DLSS teknolojisini duyurdu. DLSS teknolojisi ekrandaki pikselleri RTX GPU‘dan faydalanıp yapay zeka yardımıyla dolduruyor. DLSS teknolojisi yapay zekayı kullandığı için, RTX GPU’lara muhtaçlık duyuyor. Uzun bir müddettir rakipsiz olan NVIDIA DLSS, AMD’nin FidelityFX teknolojisi ile bir rakibe kavuşuyor.

AMD FidelityFX Haziran ayında geliyor

Bir yıl boyunca test evresinde olan FidelityFX sonunda 22 Haziran‘da geliyor. AMD, duyuruyu Computex 2021 açılış konuşmasının bir modülü olarak yaptı. FidelityFX, DLSS ile tıpkı performansı sağlıyor. Bununla birlikte FidelityFX, DLSS’den çok farklı çalışıyor. Computex 2021 etkinliğinde AMD, FidelityFX Muhteşem Resolution ismini verdikleri bu teknoloji yalnızca RX 6000 serisinde değil, RX 5000, RX 500, RX Vega Serisi ve tüm AMD APU‘larında çalışabilecek. Bunu duyurmaları birçok kullanıcı tarafından olumlu karşılandı.

Günümüz oyun teknolojisi artık daha fazla GPU performansı istiyor. AMD’nin FidelityFX Üstün Resolution teknolojisi ile GPU’lar daha efektif kullanılabilecek. Ayrıyeten AMD’nin bu teknolojisi, NVIDIA’nın DLSS teknolojisi üzere Ray Tracing donanımı istemiyor. AMD APU‘larına sahip olan kullanıcılar bile FidelityFX’ten yararlanabilecek.

Team Red’in tezlerine nazaran AMD FidelityFX, Üstün Çözünürlük ve Performans kalite modlarını kullanarak AMD grafik kartlarında 2 kata kadar muazzam bir performans artışı sağlıyor. Bu kıymetler, AMD RX 6800 XT, Ray Tracing ile 4K çözünürlükte GodFall‘dan geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir