2021’in Ortasına Gelmişken, iPhone SE (2020) Hala Alınır mı?

Apple’ın SE uzantısını taşıyan ikici  telefonu olan iPhone SE, 2020 yılında piyasaya sürüldü. Telefon, öbür iPhone modellerinden daha ucuzdu ve bu yüzden “ucuz iPhone” olarak da biliniyor. Çünkü şu anki resmi fiyatı 5.299 TL’den başlıyor ve açık orta piyasanın en ucuz iPhone modeli olma pozisyonunu koruyor. iPhone XR’ın fiyatının bile, resmi olarak 7.099 TL’den başladığını düşünürsek, daha güçlü bir telefon olan iPhone SE’nin mantıklı bir seçenek olduğu açık.

Apple daha evvel de bir iPhone SE modelini satışa sunduğundan, bu model iPhone SE (2020) olarak da biliniyor. Pekala lakin iPhone SE (2020) günümüzde hala alınabilir bir telefon mu? Diğer bir deyişle 2021’in ortasında geldiğimiz şu günlerde, iPhone SE (2020) hala satın alınır mı? Gelin bu soruya birlikte karşılık arayalım…

iPhone SE (2020) Neden Ucuz?

iPhone SE (2020), Apple’ın 2020’de piyasaya sürdüğü iPhone 11’lerden daha düşük özelliklere sahip bir telefon. Fakat bu düşük özellikler performans manasında değil. Bahsettiğimiz özellikler ortasında 4.7 inçlik bir ekran, eski tasarım ve tek bir 12 megapiksel art kamera bulunuyor. Ayrıyeten 5G takviyesi de yok; fakat iPhone 11’de de bu yoktu. Depolama seçenekleri 64 GB’tan başlıyor, 128 ve 256 olarak devam ediyor. Kablosuz şarj destekleniyor. İşlemci ise iPhone 11 ile tıpkı: A13 Bionic…

Tekrarlamakta fayda var: 5.299 TL’lik fiyatıyla iPhone SE (2020), satın alınabilecek en ucuz iPhone. iPhone 11 ise 7.999 TL’den başlıyor. Ortada 1.700 TL üzere kıymetli bir fark var. Alabileceğiniz bir sonraki en ucuz iPhone ise, üstte söylediğimiz üzere iPhone XR. Üstelik iPhone XR 2018’de piyasaya sürüldü, daha eski A12 işlemciyi kullanıyor. Onun da 12 megapiksellik tek bir art kamerası var.

Elhasıl bugün iPhone XR çok eski bir telefon ve tercih etmemekte fayda var. Fakat asıl bahsimiz iPhone SE (2020). Bu kadar uygun fiyata sahip olamayacaklarınız kabaca şunlar: Yeni iPhone tasarımı, çoklu kamera dayanağı, büyük bir ekran, kâfi bir pil.

Pekala iPhone SE (2020) ile, hangi iPhone özelliklerine sahip oluyorsunuz? Öncelikle, birebir işlemci sizi bekliyor olacak. Yani performans açısından iPhone 11 size ne veriyorsa, iPhone SE (2020) de neredeyse birebirini verecektir. Ayrıyeten iOS işletim sistemini kullanmak konusunda telefonun iPhone 11’den bir farkı yok. Birebir müddet boyunca güncelleme alacağına da emin olabilirsiniz.

Velhasıl iPhone SE (2020)’nin önünde, performans açısından kâfi olacağı birkaç yıl daha var. iPhone 11 ve iPhone SE (2020) ayrıntılı karşılaştırmamıza buradan ulaşabilirsiniz…

Tek Kamera Sorun mu?

Artık piyasaya sürülen telefonların neredeyse hepsinde çoklu kamera sistemleri bulunuyor. Hatta giriş düzeyi Android telefonlarda bile en az 2 lens görüyoruz. iPhone SE (2020) ise yalnızca tek bir kameraya sahip. Bu da fiyatının düşük tutulabilmesindeki en değerli etkenlerden biri. Bilhassa telefonunuzla fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve bu işte biraz da ustaysanız, tek kameranın sizi üzeceği kesin. Lakin şipşak fotoğrafçılar için durumun pek de dramatik olmayacağı bir gerçek.

iPhone SE (2020)’nin tek kamera ile makus bir fotoğraf performansı sunduğunu da düşünmemek gerek. İnce ayarlara takılmayanlar için, çok daha kıymetli olan iPhone 11’e rahatlıkla baş da tutabilir. Lakin yakınlaştırma seçeneğini ve kimi küçük ayrıntıları size sunmayacağını bilin.

iOS Kullanıcıları İçin…

iPhone SE (2020) en ucuz iPhone olsa da, olağan ki piyasanın en ucuz telefonu değil. Android tarafına geçtiğinizde çok daha ucuz telefonlar bulabilirsiniz. Üstelik bu telefonlarda çoklu kameralar, büyük ekranlar ve hatta 5G dayanağı bile bulunabilir.

İşte bu yüzden, iPhone SE (2020) satın almak için öncelikle iOS’un sizin için tek seçenek olup olmadığına karar vermelisiniz. Daha açık söyleyelim: Aradığınız iOS’lu bir telefonda iPhone SE (2020) en ucuz alternatif. Ancak iOS ya da Android fark etmez diyorsanız, piyasada daha ucuza çok daha fazlasını telefonlar bulmanız güç değil.

Ve Sonuç: iPhone SE (2020) Alınır mı?

Öncelikle şunu kesinleştirelim: iPhone SE (2020), performans açısından son derece kâfi bir iPhone modeli. Üstelik en azından 2 yıl daha performans sorunu yaşatmayacaktır. Yani aklınızdaki soru performanssa, evet, iPhone SE (2020) bugün hala alınır.

Ancak… Eski bir dizayna, küçük bir pile, tek kameraya, küçük bir ekrana razı olmak zorundasınız. Bu da, iPhone SE (2020)’yi “telefonum işimi görsün kâfi, çok da değerli olmasın” diyenler ve iOS’tan ayrılmak istemeyenler için tek seçenek haline getiriyor. Şayet bu fedakarlıkları yapmaya hazırsanız, iPhone SE (2020), 2021’in ortasında bile hala alınabilir bir telefon ve sizi üzmeyecektir.  

  • iPhone 11 Hala Alınır mı? Ayrıntılarıyla Araştırdık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir